KOČKY-ONLINE.cz: útulky - databáze zvířat - články - fotogalerie - fórum - kontakt

Zánět močových cest
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Zdravotní problémy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
LenkaBabu
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 07.květen 2010, 14:01    Předmět: Odpovědět s citátem

Zdravím,
tak jsme se zánětu močáku nevyhli ani my. Ve středu jsme byli s kocourem u doktora, čůral krev, velice často a na neobvyklých místech (oblíbil si vanu, asi aby se mi ta moč dobře nabírala do stříkačky a já pak mohla být doktorem pochválena Wink ). Kocour dostal injekci 14ti denních antibiotik s tím, že žádnou dietu zatím řešit nebudeme, kdyby se jeho stav ale nelepšil nebo opakoval, musel by jít na vyšetření, jestli nemá kameny a pak by se uvažovalo o vhodné dietě.
Já mám dneska na vás tři dotazy:
1. Kocour se snaží čůrat do záchůdků, občas ale přidřepne třeba nad manželovy papuče, kus hadru a snaží se vyčůrat tam. Máme mu v tom bránit? Není to o tom, že by si na záchod nestihl dojít nebo na něm bylo obsazeno...mít věci počůrané je nepříjemné, stejně jako je mít zakrvácené, ale nehroutím se z toho. Spíš mi jde o to, aby si na čůrání mimo moc nezvykl a po vyléčení nechtěl čůrat vedle pořád.
2. Kocour nikdy nebyl velký jedlík, postavu má slušnou (podle doktora a sestry statnou, to mě naštvalo, vždycky to přece bylo malé roztomilé štíhlé koťátko!), málokdy ho vidíme jíst, narozdíl od kočky salám moc nemusí, jogurtu si lízne, ale nesní ani celou lžičku, maso jenom občas. Není vybíravý, když chce, sní všechno, ale prostě ne moc. Od návštěvy doktora mám ale pocit, že nejí snad vůbec nic. Rozdělala jsem jim kapsičku, kterou vždycky oba milovali, teď mi ale zůstala ležet v misce (pravda, zalila jsem ji vývarem, což asi oba naštvalo). Kocour je vitální, jako jindy, možná víc mazlivější, ale rozhodně mi nepřijde apatický nebo tak něco. Může být případné nechutenství způsobeno podáním antibiotik? Pomohlo by mu, kdybych mu koupila probiotika? Musí to být speciální Probican pasta nebo postačí lidské probiotika ve správném poměru?
3. Existují granule, ne speciálni dietové, které pomáhají při problémech s močovými cestami. Je vhodné je dávat preventivně nebo se jejich podáváním naopak může něco zhoršit? Myslím třeba tyhle:
http://www.plna-miska.cz/nutram-cat-urinary-care-male-3kg
http://www.chovatelske-krmivo.cz/index.php?main_page=product_info&cPath=8_58_9&products_id=495

Děkuju za odpovědi.

maaja
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 07.květen 2010, 16:06    Předmět: Odpovědět s citátem

K dietě: mě vetka řekla, jakmile je kočka zdravá, běžné kvalitní granule jsou v pořádku. Jakmile je nějaký problém, např. sklon k struvitům, musí se dávat spec. granule (např. pro kastrované kočky). Asi myslela Hills, má s nimi zřejmě smlouvu Smile . Já jsem teď studovala poměr minerálů v granulích a zjistila jsem, že třeba Brit Care pro kastráty má menší obsah některých minerálů (třeba právě fosforu) než Hills S/D. Jenže v S/D je navíc nějaká látka právě na rozpouštění šutříků. Na druhou stranu je to dieta, která se podává v případě, že kočka šutry má, takže na normální prevenci by teoreticky Brit Care mohl stačit. Pak jsem studovala ještě Acanu a ta bych řekla moc vhodná není. Arden docela dobrý. Víc jsem zatím neprostudovala Smile

LenkaBabu
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 07.květen 2010, 16:40    Předmět: Odpovědět s citátem

No my právě Acanou krmíme a doktor pravil, že pro vyloženě domácí gaučové kočky není moc vhodná strava s vysokým množstvím bílkovin. Myslela jsem ale, že všechny krmiva mají více méně stejný počet takových těch základních věcí - jako jsou bílkoviny, sacharidy apod, akorát že u těch kvalitních granulí jsou bílkoviny získávané z masa, v nekvalitních z obilovin, což kočka hůř tráví. Takže je podle mě lepší Acana, i když má víc bílkovin, než třeba Whiskas, který má bílkovin méně, ale nemá je z masa...
Jinak takové ty opravdové diety na předpis (Hill's, RC) se podle mě hodí jenom k léčbě, jako prevence ne (pokud k tomu samozřejmě nejsou určeny). Mi jde právě o ty granule, které nejsou vyloženě na předpis, jako Cat chow, Nutram. Jestli je vhodné je používat jako prevenci nebo jestli by spíš uškodily. Jsou za cenu běžných granulí, složení se mi samozřejmě nelíbí tak moc, jako u mojí milované Acany, ale už jsem velká holka a s některými věcmi se prostě budu muset naučit smířit Wink

maaja
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 07.květen 2010, 17:08    Předmět: Odpovědět s citátem

Podle mě by granule pro kastrované kočky měly stačit. Třeba zrovna na tom Brit Care Castrate taky píšou, že je vhodný jako prevence proti struvitům.

katja
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 04.červen 2010, 7:36    Předmět: Odpovědět s citátem

Sam mi taky čůral mimo záchůdek. Nevím, jestli je to reakce na novou kočku (dřív to nikdy nedělal) nebo zdravotní. Dnes se mi podařilo moč nabrat a uložit do skleničky. Potřebovala bych radu: kam s tím jít? Pokud možno na Praze 1 a 6 - nebo aspoň na metru. Případně: pokud se mi to nepovede dnes, můžu uložit moč do ledničky a jet v pondělí? Díky

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Alena Nováková
kočička/kocourek
kočička/kocourek

PříspěvekDatum vložení: pá 04.červen 2010, 7:48    Předmět: na praze 6 Odpovědět s citátem

máte státní veterinární ústav. tam dělají laborky běžně. najděte si je na webu a zavolejte tam.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
katja
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 04.červen 2010, 8:31    Předmět: Odpovědět s citátem

Díky! Laughing
A je možné uchovávat moč v lednici? Jak dlouho?

Zuza
mňaudáma/pardál
mňaudáma/pardál

PříspěvekDatum vložení: pá 04.červen 2010, 9:22    Předmět: Odpovědět s citátem

Katjo, čím dřív se moč dodá, tím více výsledky odpovídají skutečnosti, ale aby měl rozbor nějaký smysl, měla byste doručit moč do laborky pokud možno do dvou hodin od odebrání.
Dagi
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 04.červen 2010, 11:35    Předmět: Odpovědět s citátem

Náš Kryštůfek míval také každoročně zaněty močového měchýře a vždy na jaře, tak jak tady píše Macinka. Nemá ani kameny ani písek. Bylo mi nakonec vysvětleno, že má oslabenou stěnu močového měchýře a doporučeno podávat preparáty na klouby s chondroitinem. Pokud jsem, to dodržovala byl v pohodě. Letos, po třech letech jsem si říkala, že je to asi zbytečnbé ho tím cpát. A už má zánět znovu. Dieta by mu v jeho případě byla k ničemu.
maaja
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 04.červen 2010, 14:35    Předmět: Odpovědět s citátem

Dagi napsal:
Náš Kryštůfek míval také každoročně zaněty močového měchýře a vždy na jaře, tak jak tady píše Macinka. Nemá ani kameny ani písek. Bylo mi nakonec vysvětleno, že má oslabenou stěnu močového měchýře a doporučeno podávat preparáty na klouby s chondroitinem. Pokud jsem, to dodržovala byl v pohodě. Letos, po třech letech jsem si říkala, že je to asi zbytečnbé ho tím cpát. A už má zánět znovu. Dieta by mu v jeho případě byla k ničemu.

Prosím můžete napsat konkrétně co jste mu dávala. Vyzkouším cokoliv, jen když nebudu muset co týden lítat s kočičí močí na veterinu...

Lenka P.
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 04.červen 2010, 15:34    Předmět: Odpovědět s citátem

Ach jo, moje Růženka má také zánět močáku. Už od minulé neděle. Nejdřív jsme dostali Noroclav, který ovšem nezabral, po týdnu "léčby" se v moči objevila krev.

Teď bereme čtvrtý den tetracyklin. Tedy... zatím žádné zlepšení nepozoruji. Růžolka je sice aktivní, jí a pije jako normálně, ale pořád je cca každou půlhodinku na záchůdku a snaží se čůrat, pravda, většinou nějaký mini-korálek ve stelivu udělá.

Zvládly jsme už několikrát vyšetření moči, u nás se osvědčila naběračka pod prdýlku, když si přidřepne na záchůdek. Rentgen byl v pořádku, ale doktor naznačoval, že za tím budou pravděpodobně nějaké další zdravotní problémy Sad .

Bojím, bojím. Dneska jdeme na kontrolu, držte nám prosím všechny palce i tlapky!

Lenka P.
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 04.červen 2010, 15:38    Předmět: Odpovědět s citátem

Katjo, jinak takové to rychlé vyšetření (pH, krev, bílkoviny) a sedimentaci (krystaly) udělá z moči většina veterinářů. Pro rychlou orientaci to stačí, ale platí, že moč byste měla dodat co nejrychleji po nabrání, do již zmiňovaných dvou hodin. Takže doporučuji zkusit nejbližšího veta.

katja
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 04.červen 2010, 20:45    Předmět: Odpovědět s citátem

Díky za rady! Našla jsem si veterinu v Bubenči v Maďarské, že to mám při cestě, a za půl hodiny mi udělali rozbor: Samíček je zdravý Laughing Laughing Laughing čili čůráním pouze prudí (myslím, že se mu nelíbí ty nové mrňavé otravné kočky, co se u nás objevují - i když tuhle si lehl k Líze na můj klín a ani ji nekousl do ucha!) Ta veterina je moc sympatická, ve vilce a hezky se tam chovají. Jsem na sebe velmi pyšná, že jsem nejen prokázala odpovědný přístup a odborně tam mluvila o struvitech, jako bych věděla, co to je, Wink a navíc jsem moč nabrala do opravdovské zkumavky na moč (náhodou jsem ji měla doma)

Panico
kočička/kocourek
kočička/kocourek

PříspěvekDatum vložení: út 22.červen 2010, 14:47    Předmět: Odpovědět s citátem

Katjo, testy na moč dělají také v Horoměřicích.

Mě by zajímal váš názor. Podezřívám konkrétního kocoura, ale jistá si tím nejsem. Včera ukápnul a dnes ukápnul dvakrát. Ani bych na to nepřišla, kdyby se to on a druhej kocour nesnažili zahrabat (a tím mi ztížit výběr, který z nich to je). Jsou to malé loužičky (tak 0,5ml), ani to nestačí na rozbor - ten musí být kolik, 5ml? Říkám si, že kdyby značkoval, tak spíš čůrne víc a bude to mít intenzivnější zápach.. Takhle by to snad mohlo vypadat na nějaké kameny či zánět..?? Zavolala jsme tedy na veterinu a na zítra nás objednala... Nemyslíte, že to zbytečně hrotím? Kocour je čtyři roky roky kastrovaný, trochu při těle, ale ne obézní. Nevím, jestli to nepřeháním... Ukápnul takhle už třikrát.

Jak odebíráte moč? Napadá mě nechat ho v noci samotného a nastříhat mu do wc místo steliva igelit, ale co si pamatuju, tak minule, když jsem to dělala mi to moc nevyšlo, protože ta trocha moči docela rychle zaschla.. Záchody máme kryté, tak je snad leda odkrýt a když půjde na wécko tak zkusit, abych chytla do kelímku? On je zase strašně bojácný, nevím, jestli by to neskončilo tím, že vyběhne s čůrajícím bimbasem a počůrká mi celý byt. Včera hrozně moc pil, udělala jsem vývar - tak snad není ucpaný.. Co myslíte? Začíná to takhle nenápadně? Zase až bude mít krev v moči, to se mi čekat nechce, ale kolikrát lidi píšou, že kočka začala čůrat krev rovnou. On ukapává pouze moč. Question

Rena
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: út 22.červen 2010, 15:50    Předmět: Odpovědět s citátem

Panico, já říkám, raději 3x letět na veterinu zbytečně než 1x pozdě Wink

Určitě bych sundala kryty ze záchůdků, abyste viděla, jak kocourek čůrá, zda nemá s čůráním problém. pokud máte hrudkující stelivo, hodně se dá poznat i podle velikosti hrudek v záchůdku.
Jinak na rozbor je potřeba alespoň 1 ml. 2 ml stačí bohatě.
Já odebírám moč buď na uříznutý, pečlivě vyčistěný kelímek od jogurtu (výška tak 2 cm) nebo na starou polévkovou lžíci. Počkám, až kocourek začne čůrat a šoupnu mu lžíci nebo kelímek pod ocásek Smile Ale našemu Kubíčkovi nevadí naše přítomnost, když je na záchůdku, naopak bych řekla, že nejlepší okamžik, kdy jít na záchůdek je ten, když má naší společnost Rolling Eyes

Vilík - ?/20?? - 7.9.2014
Kubíček - rezavé zlatíčko 08/2009 - 7.2.2014 Meggi - 05/1993-14.9.2011, Čiko - 07/2007 - 31.12.2008 , Matýsek 05/1992-28.6.2006
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Zdravotní problémy Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5
Přejdi na: