KOČKY-ONLINE.cz: útulky - databáze zvířat - články - fotogalerie - fórum - kontakt

Bentonitové stelivo - nebezpečí?
Jdi na stránku 1, 2  Další

odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Kočičí záchodek a stelivo
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Jaký typ steliva používáte? (základní materiál)
bentonit (Zverlit, Kitty star, Cats Best Bianco, Mikeš...)
51%
 51%  [ 20 ]
buničina (Asan...)
0%
 0%  [ 0 ]
dřevo (Cats Best Nature Gold, Cats Best Oko Plus...)
35%
 35%  [ 14 ]
silikon (Magic Pearls, Happy Cat, Magic Litter...)
2%
 2%  [ 1 ]
dva a více různých typů
10%
 10%  [ 4 ]
jiné
0%
 0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 39

Autor Zpráva
lele
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 19.červen 2009, 12:59    Předmět: Bentonitové stelivo - nebezpečí? Odpovědět s citátem

Tento článek popisuje nebezpečí používání bentonitového (jílového) steliva a taky poukazuje na klamavou reklamu výrobců. Píše se v něm zhruba toto:
citace:
Altenativou je používat přírodní stelivo vyrobené z kukuřice, sóji, borovice, papír a další přírodní, obnovitelné zdroje. A zde je ta podvodná část, jíl je přírodní! Takže samozřejmě výrobci to tisknou na svá balení a používají výraz "přírodní" v celém svém marketingu. Jílová steliva také mohou tvrdit, že jsou bez chemikálií a !přirozeně se vyskytující." Nenechte se mást. Pravda je, že jde stále o jíl.

V předchozím článku autora, na který se odkazuje, uvádí zhruba toto:
citace:
Hrudkující stelivo na základě jílu vytváří pevnou hmotu, jakmile je na něj nanesena tekutina, což umožňuje vybírání hrudek spolu s tuhými výměšky, a tím redukuje potřebu zcela vyměňovat stelivo (narozdíl od nehrudkujícícho). Vedle obsahu křemíku (silica) toto stelivo téměř vždy obsahuje také hrudkující složku v podobě bentoitu sodného (sodium bentonite). Když se k bentonitu sodnému přidá voda, expanduje až 15x oproti původnímu objemu a vytvoří zcela nerozpustnou hmotu. A to je přesně to, co se stane, když vaše kočka nevyhnutelně polkne granule steliva při očistě. Na stránce catmom.com najdete pár smutných příběhů od Mariny Michaels.

Co na to říkáte?

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
hanuled
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 19.červen 2009, 13:03    Předmět: Odpovědět s citátem

Tak to mě tedy dost šokovalo.
My používáme Biokats fresh, většinou ho míchám se stelivem Molly (dostala jsem tady na něj tip a jsem fakt spokojená) nebo s Bikatsem natural...
Zkoušela jsem i cat´s best, ale Kubík dvakrát nadšený nebyl, a když se párkrát objevila loužička, vrátili jsme se k bentonitu...
Myslíte si, že je vážně tak nebezpečný? Celkem mě to vyděsilo Crying or Very sad

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Darya
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 19.červen 2009, 13:12    Předmět: Odpovědět s citátem

Hm, tak to je dobrý, zrovna jsem koupila 30 kg bentonitového steliva...Teď máme asi měsíc Cats Best Oko Plus a strašně práší, takže jsem se chtěla vrátit k bentonitu Confused

Kvíčenka - splašený deprivantek
Čeněček - nenasytné trdlo
Nuuna
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 19.červen 2009, 13:14    Předmět: Odpovědět s citátem

Juj, tak to me nenapadlo...ale je to asi fakt Shocked

www.napomockockam.cz
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
majitelka
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 19.červen 2009, 13:14    Předmět: Odpovědět s citátem

Používám Biokats fresh, ale nevšimla jsem si, že by kočce někdy ulpělo na kožichu.Možná tak na packách, ale stejně opadá při chůzi.Proto si nemyslim, že by to mohla spolknout.I když riziko tam asi je.Bohužel neumim moc anglicky, takže nevim o čem paní Marina Michaels píše dontknow

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
lele
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 19.červen 2009, 13:18    Předmět: Odpovědět s citátem

Ještě malý výtah z té stránky Catmom...

citace:
paní vzala svá koťata a jejich matku k vetovi - tam nasadili holistickou léčbu (něco z jilmu na uklidnění střev, kuřecí vývar pro vyvarování se další zátěže na vnitřnosti).

Vetka ukázala paní článek od Lisy Newman, další holistické lékařky, a citovala některé případy nemoci a smrti - nejpravděpodobněji způsobené hrudkujícím stelivem:

"Zaznamenala jsem osobně nárust oslabených imunitních systémů, dýchacích obtíží, syndromu podrážděných vnitřností, a zvracení (nikoli bezoárů) mezi kočkami za poslední dva roky. Měly jedno společné hrudkující stleivo v toaletě. V několika případech pomohlo vyměnit stelivo."

Problém zdravotních obtíží a dokonce úmrtí vyplývající z hrudkujícího steliva se objevuje více než si lidi uvědomují. Jeden chovatel zaznamenal vážné dýchací obtíže u kotěte a veterinář pak zjistil, že mělo plíce zanesené prachem ze steliva.

Veti těžko diagnostikují tento problém. Spíše dávají vinu viru, plísni či parazitu.

ještě tam kdesi byla zmínka že ohroženější jsou koťata, neb mají maličké plíce a vnitřnosti vůbec

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kny2tl
mňaudáma/pardál
mňaudáma/pardál

PříspěvekDatum vložení: pá 19.červen 2009, 14:50    Předmět: Odpovědět s citátem

jedu na silikatech; ale kotata mela tendenci ho pozirat - kdyz jsem jim ukazal prven misku se silikagelem, byla pod dohledem, takze jsem jim to z tlamicky vypacil (pro zajimavost - hodte jednu granuli do misky s vodou, neco takoveho mit v brichu bych nechtel). nakonec dostali drevitou - oko plus, to nemeli tendenci pozirat, ale vyprazdnovat se do nej (mise splnena:) ted uz chodi Fialce do zachodu se silikagelem a nepoziraji ho.

http://picasaweb.google.cz/home
http://kny2tl.deviantart.com - nejen kocky vice "umelecky"
chichotalka
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 19.červen 2009, 20:23    Předmět: Odpovědět s citátem

já musím ke stelivům říct, neměla jsem problém, že by prckové někdy chtěli požirat nějaké stelivo, max do něj kydly zadkem, a to šli hned pod vodu, protože byly celý od hovínka- sedli si samozřejmě na udělaný výtvor.
Ale používáme všechny tři druhy, zverlit, silikon, i cats best, nebo nature gold, ale nikdo neměl- zatím- potřebu to požirat. Ale všechny tří snáší bez nějakých větších problémů. Ale je fakt, že někdo říká, že mají opravdu někde tendence to ochutnávat. tak nevím. a od začátku, co byli prckové, tak když měli k dispozici malý záchůdky, aby nebyly moc vysoký, tak do něj začali chodit de facto okamžitě bez nějakých předchozích nehod. Ale asi je dobrý vysledovat, jestli má někdo nějaké takové úmysly- pro jistotu.

schmudlik
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 19.červen 2009, 20:42    Předmět: Odpovědět s citátem

Já jsem taky v šoku. Používali jsme donedávna hlavně voňavý (červený) Zverlit a teď jsme přešli na Cat's Best Öko Plus. Jsme naprosto spokojení. Spotřeba je naprosto úžasná - nelze vůbec srovnat se Zverlitem. Důvodem bylo taky to, že stelivo bylo parfemované. Öko Plus je podle mě nejlepší stelivo. Vynášejí se u nás všechny stejně - ať je to Biokat's, Zverlit, Cat's Best Gold nebo Öko. Ohledně prašnosti - náš subjektivní pocit je, že Zverlit práší víc než Öko. S Biokat's jsme měli ještě koberec, takže to jaksi nemůžu posoudit.
Zdravotní problémy nepozorujeme, ale stejně...
Benzonit už nikdy! - lepší uplatnit tzv. princip předběžné opatrnosti, než se pak divit nad zdravotními problémy

katja
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 19.červen 2009, 22:02    Předmět: Odpovědět s citátem

Tedy, tohle nebezpečí mě nenapadlo! Ono asi nebude běžné, kočka ho nejpravděpodobněji do sebe dostane při očistě, a to nebude moc, takže ho vyloučí - pravděpodobně Náhoda je ale blbec! Jsem ráda, že používáme Nature Gold (dokud někdo neobjeví jeho nebezpečí) Opravdu vydrží neskutečně dlouho: do Noutonic jsem se stěhovala v březnu se čtyřmi kočkami a šesti 10 l balíky - a ještě jsem ho nevypotřebovala.

sava
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 19.červen 2009, 22:08    Předmět: Odpovědět s citátem

mám trošku pocit, jestli tahle zpráva nebude spíš duckie od prodejců "nových" materiálů, aby se jim lépe prodávalo.. vždyť kdo z vás slyšel o případu zatvrdlého kočkolitu v bříšku?

Nadikhindo
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 19.červen 2009, 22:41    Předmět: Odpovědět s citátem

Já jsem o tom slyšela. Kočka známé mojí známé prý kvůli tomu musela na operaci, úplně ji to ucpalo. No jedla to, no, potfůrka.

Nám MIkro nejí jen dřevěné pelety a Asan. Nakonec vyhrál Asan, ale nepohlcuje pachy, musí se pořád měnit. Ale to musíme stejně a tohle se dá aspoň spláchnout do záchoda.

Danuska
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 19.červen 2009, 22:57    Předmět: Odpovědět s citátem

Pokud to kocka ji, tak si dovedu predstavit, ze ji to ucpe streva. Drtiva vetsina kocek ale stelivo nepojida, takze jsem naprosto v klidu a zustavam u Premiere Excellent - kocouri jej opravdu nebasti.

Andelka cat, Emily cat, Leon cat, Darwin cat a jejich verni sluzebnici Dana & Matthias
www.danahias.eu
www.kocky-hodonin.estranky.cz
chichotalka
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: so 20.červen 2009, 10:30    Předmět: Odpovědět s citátem

Danuško, Taky se mi nestalo, že by kočky ochutnávaly, ale vím, že to některá koťata dělají.ale u dospělých jsem se s tím nesetkala vůbec. Ale náhoda je blbec.

schmudlik
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: so 20.červen 2009, 10:36    Předmět: Odpovědět s citátem

Taky jsem si říkala, že naše kočky to přece nepojídají. Teď jsem si ale vzpomněla, že naše už skoro dospělé kočky si s tím hrají a někdy je napadne zkoušet to jíst. Tak nevím... Zase je to dost malé množství - i při tom olizování se, ale musíme vzít v úvahu i velikost kočičího tělíčka a tím pádem i střev...
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Kočičí záchodek a stelivo Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2
Přejdi na: