KOČKY-ONLINE.cz: útulky - databáze zvířat - články - fotogalerie - fórum - kontakt

Co jsem za rasu?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Další

odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Jaké plemeno je pro mne vhodné?
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Roman Dubravský
kočička/kocourek
kočička/kocourek

PříspěvekDatum vložení: pá 16.říjen 2009, 8:19    Předmět: Odpovědět s citátem

Je to zajímavé, ale nikoliv nemožné. Než se chovatelé propracovali k vystavovatelným a chovatelným bengálkám F4 a více, muselo vzniknout obrovské množství chovatelského (promiňte mi to slovo) "odpadu". Kdoví, kdo má kde v cizině známého, od kterého takové kotě mohl dostat.

I tak je mi ale inzerát podezřelý, především pro nízkou cenu. Kdybych se o kocoura zajímal, byl bych velmi velmi opatrný. Třeba taky proto, že v Prostějově je početná a aktivní "nepřizpůsobivá menšina".

Kromě toho, kocour F1 je nepochybně krásně vybarvený, ale tuším, že chovat ho nebude jednoduché. Lze očekávat, že se bude lidí bát nebo na ně útočit. Nebude zvyklý žít v bytě a bude se snažit utéct a dost možná nebude schopen naučit se chodit na kočičí toaletu. Kdoví, jestli bude ochoten jíst potravu pro domácí kočky. Očekával bych, že péče o něj bude podobná spíše šelmám v ZOO než domácí kočce.

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Darya
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 16.říjen 2009, 9:36    Předmět: Odpovědět s citátem

Balísku,

F1 bengálci dnes už nepocházejí z křížení s DOM, kříží se ALC (divoká kočka bengálská) a BEN - matka BEN, kocour ALC. V USA a Velké Británii existuje ne zcela málo chovatelských stanic, které se zaměřují na chov "early generation" bengálců. FIFe už takováto křížení neuznává, ale americká TICA tuším křížence F1-F4 registruje normálně. U nás se chovem ALC a F1 generací zabývají Continental Bengals.

Kocourek v inzerátu skutečně vypadá jako F1 nebo F2 BEN hybrid, ale způsob prodeje ve mně nevzbuzuje důvěru. K držení F1 je dokonce ještě potřeba povolení, protože podléhá CITES.
Jinak F hybridi mohou být úžasná zvířátka, ale mají v sobě mnoho divoké krve, takže je potřeba s tím počítat. F1 hybridi sice pocházejí z BEN matky a pokud možno socializovaného a lidmi odchovaného ALC, ale je třeba je velmi brzo začít ručně krmit a socializovat. F1 jsou z hybridů na chov nejobtížnější, mohou být nečistotní, hodně se vážou na jednoho člověka, mají velkou sílu a všechno dělají s mnohem větší intenzitou než BEN.
Pokud si člověk vybere F bengálce z dobré chovatelské stanice, kde se jim věnují, tak bych se toho nebála, já sama bych v budoucnu chtěla mít F1, až na to budou podmínky. Ale NENÍ to pro obyčejného člověka, který se děsí toho, že mu hodná brituška tamhle rychleji poskočí a tady drápne do gauče Laughing

Ještě k tomu inzerátu - pochybuju, že je to legální F1 bengálec, ti stojí desítky tisíc a kvůli těhotenství by se ho snad nikdo nezbavoval Shocked Podle mě je to nějak pokoutně získaná, nesocializovaná kočka, která dělá majitelům problémy Confused Ach jo, je mi ho líto, jak asi skončí Sad

Kvíčenka - splašený deprivantek
Čeněček - nenasytné trdlo
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Darya
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 16.říjen 2009, 9:40    Předmět: Odpovědět s citátem

Ještě k tomu, co napsal Roman - F1 bengálci se doma normálně chovají, jsou schopni jíst i kočičí stravu, ale samozřejmě se doporučuje BARF (u ALC je to nutnost, jinak nebývají zdraví). Pokud je od narození mezi lidmi a dobře socializovaný, může žít F1 normálně v bytě, ale samozřejmě je lepší, když má k dispozici i nějaký výběh. Ovšem znám lidi (ne Čechy), co mají F1 jen vy bytě a všechno klape. Ano, občas F1 čurají mimo záchod, zejména do vany, nebo do dřezu, je to pozůstatek instinktu ALC, která vyměšuje do vody, aby po ní nezůstavaly stopy.

lele
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 16.říjen 2009, 9:55    Předmět: Odpovědět s citátem

Daryo, díky za zajímavé informace o bengálkách! Shocked

(ale ta vaše věta o hodné britušce mě nesmírně pobavila Very Happy ta naše rychleji poskakuje, dá-li se to tak nazvat, v jednom kuse a drápkem zachytává úplně za všechno! Už asi měsíc jí slibuju, že ostříháme drápky a pořád se k tomu nemůžu dokopat Evil or Very Mad No do bengálky má naštěstí i přesto hodně daleko Smile )

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Darya
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 16.říjen 2009, 10:05    Předmět: Odpovědět s citátem

lele, já jsem přemýšlela, jestli tu britušku mám použít Laughing Vím, že Vy máte hodně aktivní kočuli a Alena taky, ale spíš jsem chtěla poukázat na to, že hodně lidí britky považuje za takové lenochy a pak jsou překvapení, ža mají doma normálně aktivní kočkobritku Laughing Tak pro ty bych F-bengálce určitě nedoporučovala Very Happy

blanka.b
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 16.říjen 2009, 14:07    Předmět: Odpovědět s citátem

Daryo zajímavá přednáška, konečně jsem tomu trošku porozumněla. Bengálce vždy na výstavách obdivuji, ale nevím jestli bych měla s ní dost trpělivosti. Docela mě nyní vyvádí z míry naše superhyperaktivní koťata. Až teď vidím jak našě Mišulka je vlastně hodňoučká a rozumná kočička i když jsem si to do příchodu koťat nemyslela. Wink

Belluška a Lucinka *2009 - dvojčata
Sofinka *2015 čili Fofolka
Darya
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 16.říjen 2009, 14:23    Předmět: Odpovědět s citátem

Blanko, "normální" kočky bengálské jako ušlechtilé plemeno se chovají až od 4. generace od divokého předka (ALC - asian leopard cat, divoká kočka bengálská), většina je jich ještě v mnohem vzdálenějších generacích, takže to není s aktivitou tak hrozné Wink Já nevím, mně přijdou moji bengálci normální, to Slepýš - kotě domácí, je v raubířství strčí do kapsy Laughing Na druhou stranu nemám srovnání s dospelýma kočičkama jiných plemen, tak možná mám zkreslené vnímání.

Balisek
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 16.říjen 2009, 18:45    Předmět: Odpovědět s citátem

Děkuji za podrobné vysvětlení, Daryo. Pokud jsem tedy správně pochopila, F generace se dodnes používají na oživení krve u BEN - ale u F1 vždy musí jít o matku BEN a otce ACL (proč ne naopak?). V inzerátu je ale jako ACL uvedena matka.

Jinak ta cena by mě možná až tak nepřekvapovala - pokud je kocour neplodný, tudíž pro další chov nevyužitelný a případně bez legálních dokladů, teoreticky může být cena symbolická.

Dokonce chápu i to zbavení se ho z důvodu těhotenství. Přecejen se jedná o kočku s vysokým podílem divoké krve, která nemusí být k miminu to "pravé ořechové"... Holt občas to tak dopadne, když člověk musí mít doma za každou cenu nějakou exotiku a pak se ukáže, že to není tak úplně dokonalý bytový mazlíček:-)

PS: Jinak jak jsem koukala, pod CITES spadají hybridi až do generace F4 - až od F5 je považována za domácí kočku, kterou je možné prodávat bez povolení CITES.

Teddy Bear Egyptian Beauty (Tedy), devon rex černý, *8.11.2011
Jumper Snow Arakan (Stič), siamský bílý, *17.8. 2007 + 13.4.2012
Darya
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 16.říjen 2009, 21:35    Předmět: Odpovědět s citátem

Balísku, nezdá se mi, že by matka byla ALC, matky bývají BEN právě proto, že už od narození předávají koťatům vzorce chování a BEN je domestikovaná kočka, narozdíl od i toho nejsocializovanějšího ALC. Taktéž kočka ALC by se jistě nenechala tak lehce nakrýt kocourem BEN.

Laughing Cena 1000 Kč je u normální cestou, tedy koupí nabytého F1 absurdní. Opravdu ceny jdou i v USA nad 20 tisíc Kč v přepočtu. Je to exotické zvíře, a proto je i jeho cena exotická. Chov ALC je finančně náročnější než BEN, proto se to odráží i na ceně hybridů. Prostě je jich málo, tak ať si lidi připlatí. Je ale možné, že tento kocurek nebyl získán standardní cestou, takže ho dávají levně. Nevím, přijde mi to divné.

Abych pravdu řekla, nezajímala jsem se ještě o pravidla držení těchto hybridů v ČR, ale v UK na F2 a dále žádný papír nepotřebujete. Nicméně mám za to, že majitelé tohoto kocourka povolení nemají, jinak by to bylo asi zmíněno i v inzerátu.

edit: Popletla jsem dvě věci dohromady - CITES a povolení k držení nebezpečného zvířete. Pod CITES spadají skutečně hybridi F1-F4, jedná se o úpravu obchodování a vývozu ohrožených druhů zvířat. Povolení k držení nebezpečného zvířete je něco jiného a ve Velké Británii se skutečně vztahuje jen na ALC a F1 hybridy s BEN, další generace hybridů je bez povolení. U nás je zřejmě toto povolní potřeba pro všechny šelmy mimo domestikované kočky, psy a fretky. Omlouvám se za zmatení, to mám z toho, že čtu zahraniční fóra a weby, kde je ta zákonná úprava jiná a pak to pletu páté přes deváté Embarassed

Naposledy upravil Darya dne pá 16.říjen 2009, 23:48, celkově upraveno 1 krát

Darya
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 16.říjen 2009, 21:39    Předmět: Odpovědět s citátem

Ještě k inzerátu - není tam explicitně uvedena matka ALC, jen "potomek divoké kočky", z toho nevyplývá, který rodič je divoký.

Luci 04
kočička/kocourek
kočička/kocourek

PříspěvekDatum vložení: pá 16.říjen 2009, 23:49    Předmět: Odpovědět s citátem

Balisku,

děkuji za přizvání do diskuse Smile.

Darya i pan Dubravský vyjádřili podstatu pochyb i náležitosti generací bengálek bezvadně, není co dodat.

Mne zaráží jak opravdu velmi nízká cena, tak poněkud nespecifikovaná informace o matce - potomek divoké kočky....no...

A zdá se mi být zvláštní i to, že kocour je čistotný, přítulný atd. a přesto ho dávají pryč ? Kvůli těhotenství? Jistě, kocour F1 může být v bytě divoce se chovajícím lumpem a tedy by třeba soužití s ním a s miminem mohlo být složitější , pak to ale neodpovídá informaci o tom, že je vlastně bezproblémový. Určitou pochybnost mám i o informaci, že neznačkuje. Zatím MOŽNÁ ne , ale to nevylučuje, že může začít, takže info o neznačkování je dost zavádějící.

Zkouším uvažovat, co může takový F1 kocour - velice čistotný a přítulný - dělat tak strašlivého, že ho kvůli tomu chtějí dát pryč? Skáče po nábytku?
Vymýšlí a vynalézá stále nové a nové "kočkoviny"? Je čilý v noci a vesele ve tři ráno dusá bytem , případně s patřičným rambajzem něco shazuje?
Dožaduje se umanutě a neodbytně něčeho, co si zrovna usmyslel a nedá pokoj, dokud mu není vyhověno? Jenže na to nemusí být F1 , to všechno dělají ty moje obludky také. A že by to nešlo dohromady s těhotenstvím? To se mi nezdá.

Prostě to celé nějak nehraje. Podle - ne úplně zřetelné - fotky je kocour krásnej, to ano.

Darya
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 16.říjen 2009, 23:59    Předmět: Odpovědět s citátem

Zdravím Vás, Luci. Kocourek je krásný, F1 a F2 hybridi bývají opravdu nádherní, ale taky se mi nechce věřit, že by se - podle popisu - tak skvělého zvířete zbavovali jen kvůli těhotenství Confused Myslím, že kocourek asi nebyl získán standardní cestou a možná ani majitelé nevěděli, do čeho jdou..

Luci 04
kočička/kocourek
kočička/kocourek

PříspěvekDatum vložení: so 17.říjen 2009, 0:19    Předmět: Odpovědět s citátem

Daryo, také Vás zdravím Smile.

Jsem v těžkém pokušení pánovi napsat a vysondovat, co za tím je. Tedy - nenápadně. Very Happy

Možná je to fakt F1 a opravdu si ho vzali, aniž tušili, co soužití s kocourem obnáší. Je možné i to, že jde o kočkaře začátečníky a to co třeba nám, délesloužícím , připadá běžné a dávno nás nevzrušuje, jim přijde s těhotenstvím neslučitelné. Snažím se to chápat tak, že kocour není problémem ani tak kvůli těhotenství, jako kvůli výhledu na příchod mimina.

Snažím se také nějak odhadnout, komu je inzerát určen. Skutečným znalcům bengálek asi ne, to by ty informace vypadaly trochu jinak, tohle je laický popis - potomek divoké kočky... Takže spíš někomu, kdo by mohl chtít "raritu", něco neobvyklého...někomu, kdo si zase soužití s kočkou s vysokým podílem divoké krve neumí asi moc představit.

Mmch, mít bengálku F1 generace je i můj tajný sen. Jednou. Možná. Až budou pro šelmu podmínky.

Balisek
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: so 17.říjen 2009, 1:32    Předmět: Odpovědět s citátem

Vidíte, takové jednoduché zdůvodnění BEN matek u F1 mě nenapadlo (předávají koťatům své návyky) - já v tom hledala zas nějakou genetiku:-)

Ta cena je samozřejmě směšná, vždyť i "normální" bengálská koťata na mazla se prodávají (pokud vím) kolem 15 tisíc. Osobně kocoura považuji za nějaký "vedlejší produkt" chovu získaný ne úplně standardním způsobem (snad darováním od známých či podobně), navíc bez oficiálních dokladů se kterými se chovateli nechtělo patlat (úřední šiml je prevít). Nejspíš ti nebozí majitelé ani nevědí, co vlastně mají doma a že k tomu potřebují nějaký papír CITES:-). Tomu nahrává i celkové znění inzerátu, který rozhodně není určen ani znalcům plemene, ale ani lovcům rarit - to by ho zas nenabízeli za srandovní tisícovku:-).

Připomělo mi nedávnou příhodu. Do práce chodím přes Palmovku, kde je shromaždiště bezdomovců. Parta sedí spokojeně u krabičáků a s nimi stejně spokojený, na prádelní šňůře uvázaný Welh Corgy, kterého krmí salámem z papíru. Plemeno bratru asi za 20 tisíc... Díky svým kuřáckým pauzám před agenturou mám dobrý přehled o psech v okolí a tak mě hned napadl pán, který stejnou dvojici psů pravidelně venčí kolem naší firmy. Domluva s bezdomovci i dohledání majitele naštěstí proběhlo splavně - šlo o zatoulaného chovného Interchampiona! A co chudáci bezdomovci? Pejska potkali opuštěného na ulici a prý se jim ten "ořech" zdal tak hrozně ošklivý, že by si ho stejně nikdo jiný nevzal:-)! Taky neměli páru, co vlastně našli a kolik to ve skutečnosti stojí peněz...

Jinak jako důvod prodeje to taky odhaduji na problém s chováním (což se nemusí vylučovat s přítulnostíSmile). Když si někdo dovleče domů polodivokou kočku, kterou považuje za běžné roztomilé koťátko, může být pak nemile překvapen. Já bych si F1 nespíš k miminu také netroufla mít... No ale do inzerátu přece nemohou napsat, že je sice přítulný, ale jinak totální trotl, který vám udělá z bytu kůlničku na dřívy a umí lézt i po stropěSmile!

Odkaz na tento inzerát jsem tu dala speciálně pro vás dvě spíše jako zajímavost - člověk se s něčím podobným moc nesetkává... Podle vzhledu, vybarvení, čipu a neplodnost jsem tipovala, že by se opravdu mohlo jednat o hybrida... Luci, kdyby se Vám podařilo něco vysondovat, dejte vědét!

Teddy Bear Egyptian Beauty (Tedy), devon rex černý, *8.11.2011
Jumper Snow Arakan (Stič), siamský bílý, *17.8. 2007 + 13.4.2012
Luci 04
kočička/kocourek
kočička/kocourek

PříspěvekDatum vložení: so 17.říjen 2009, 2:05    Předmět: Odpovědět s citátem

Balisku, vědět určitě dám, protože už teď je mi jasné, že sondovat budu.

Na asi tři vteřiny mi v hlavě i zahlodal červík ... jestlipak by se kocour snesl s našimi chlupouny a oni s ním?

Ale nic, nic, kšááááá, červíku , zmiz, F1 k dvěma tečkatkám, rozverně nápaditému kocourovi mourovi a naopak rozvážně zpomalenému kocourovi černuchovi, v bytě, to by byl fakt bengál už moc. Very Happy

A těmi lovci rarit jsem nemyslela ty skutečné, spíš mi přišlo, že inzerát hraje na takovou tu hodně laickou, nezkušenou notu ...Tož mámo, koukej, tady píšou, že je z divoké kočky, to by teta Maruš a strejda Fanda koukali, až dojedou na návštěvu. A je za tisícovku, mámo, co říkáš, koupíme ho? Very Happy

Mám útlum, vůbec mi nedošlo, že přítulnost se s brajglem, který může divoch udělat, nijak nevylučuje. Prostě se mazlí a pak jde činit, co mu divoké geny velí.

Mmch, zrovna před chvílí jsem se kochala jednou F1 kočkou v jedné české CHS. Nádhera...

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Jaké plemeno je pro mne vhodné? Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Další
Strana 10 z 12
Přejdi na: