KOČKY-ONLINE.cz: útulky - databáze zvířat - články - fotogalerie - fórum - kontakt

Lymfom u psů a koček

 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Očkování, odčervení a další běžná veterinární péče
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Čeníšek
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy


Založen: 24. 03. 2013
Příspěvky: 565

PříspěvekDatum vložení: st 08.květen 2019, 4:31    Předmět: Lymfom u psů a koček Odpovědět s citátem

Tak jsem si zase po dlouhé době četla, tentokrát mne zajímalo jak je to s lymfomem u zvířátek ve srovnání s lidmi a je to prakticky stejné, akorát se to malinko liší v možnostech diagnostických metod a léčby, i když i toto vychází z humání medicíny. Jak, už jsem jednou psala, veterinární medicína přebírá postupy diagnostických a tereapeutických metod z humání medicíny a tady je to krásně vidět. Ale popořadě, nejdřív si řekneme co to lymfom vlastně je, kde se vyskytuje, jak se diagnostikuje u lidí a zvířátek a jak se léčí u lidí a zvířátek.
Takže maligní(zhoubný) lymfom je nádor mízních nebo-li lymfatických uzlin(krk, podpaží, třísla) a lymfatických tkání. Vzniká z lymfocytů, což jsou bílé krvinky, které zodpovídají za obranu(imunitu) organismu. Lymfocyty vznikají ve slezině a kostní dřeni a dozrávají v brzlíku. Lymfocyty se dělí na T a B- lymfocyty. T-lymfocyty slouží k tomu, aby rozpoznávaly cizí látky našemu tělu a zabíjely cizí látky. B-lymfocyty jsou paměťové buňky, které, když se setkají s cizí látkou, tak si vytvoří protilátky (tzv. imunitní paměť). Tedy příčinou vzniku lymfomu bývá oslabená imunita, kdy lymfocyty nereagují na cizí látky (viry, bakterie), tak jak by měly, příkladem může být AIDS, HIV, virové infekce, kde virus změní genetický kód lymfocytu nebo helicobakter v žaludku, který dráždí lymfatickou tkáň-což může vést ke vzniku lymfomu-v tomto a jen v tomto případě se lymfom léčí antibiotiky.Lymfom není dědičnou záležitostí a může být nenápadný, to znamená, že nemocný může žít dlouhá léta bez příznaků.
Lymfom se může vyskytovat: 1-uzliny krku, 2- uzliny podpaží, 3-uzliny v tříslech, 4-průdušky, plíce, 5-slezina, 6-játra, 7-střevo, 8- krev a kostní dřeň.
Typy lymfomů: 1-T-lymfomy a B-lymfomy; klasifikace podle Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2001 se dělí na: Hodgkinův lymfom a Non-Hodgkinův lymfom.


Diagnostika lymfomu u lidí:
PET(pozitronová emisní tomografie)/CT; biopsie tkáně, punkce kostní dřeni, kompletní biochemie a hematologie.

Diagnostika u psů a koček:
PET(pozitronová emisní tomografie)/CT - v zahraničí
RTG, SONO, biopsie, kompletní biochemie a hematologie - v ČR

Léčba u lidí:
1-chemoterapie(Cytostatika: cyklofosfamid,adriamycin, vincristin, cisplatina, karboplatina, prednison,, bleomycin aj.....)

2-imunoterapie(Interferon Alfa, Rituximab-vyrobená bílkovina, která ničí lymfocyty, které mají na svém povrchu znak CD20- způsobuje lymfom)

3-radioterapie (jako doplněk k chemiterapii)

4-Transplantace krvetvorných buněk-u agresivních lymfomů
-dárce nejlépe příbuznýlLéčba u psů a koček:
1-chemoterapie- nitrožilní
-ústní podání (per os)
- v cyklech
- cytostatika: cyklofosfamid, doxorubicin,vincristin,
prednison" CHOP" nebo + L- asparagináza"CHOP-L"
- V PŘÍPADĚ RELAPSU(návratu nemoci):lomustin,
vinkristin, procarbazon, prednisolon"LOPP"
- PRO ZMÍRNĚNÍ NEŽÁDOUCÍCH VEDLEJŠÍCH ÚČINKŮ:
antiemetika(proti nevolnosti), diuretika(podporují
čůrání).
2- imunoterapie - teprve se rozvíjí("je v plenkách")

3-radioterapie - jako doplňek k chemoterapii

4-glukokortikoidy (steoridní hormony produkované kůrou nadledvinek), doplňková léčba k chemoterapii, pouze krátkodobá aplikace, protože jinak může způsobovat odolnost organismu k cytostatikám použivaným v chemoterapii.Příklad: Prednison.

A teď něco na oddych....Smile
https://www.youtube.com/watch?v=P_F-7x3UbEM

https://www.youtube.com/watch?v=rRbyZ3eD-9M

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Očkování, odčervení a další běžná veterinární péče Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Přejdi na:  

 
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Powered by phpBB  © 2001, 2002 phpBB Group
Template © BMan1

Příspěvky vyjadřují stanovisko čtenářů, nikoliv provozovatelů serveru. Kočky-online.cz nenesou odpovědnost za obsah příspěvků.