KOČKY-ONLINE.cz: útulky - databáze zvířat - články - fotogalerie - fórum - kontakt

Syrová "dieta" pro kočku (BARF)
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další

odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Krmení koček
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Darya
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 17.říjen 2008, 10:03    Předmět: Syrová "dieta" pro kočku (BARF) Odpovědět s citátem

Co si myslíte o krmení kočky výhradně syrovými surovinami (maso, vejce, zelenina)?

http://www.baron.cz/kocka/prirodni-lekarna/clanky/vyziva-kocky-jidelnicek-prirozene-syrove-stravy/i-0

Má s tím někdo zkušenosti?

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nuuna
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 17.říjen 2008, 10:23    Předmět: Odpovědět s citátem

No....se zeleninou nemam zadne zkusenosti, tedy se syrovou. To by mi asi kocky vynadali, co jim to cpu Laughing Masicko si myslim ze neublizi, pokud je z dobreho zdroje, a je prevarene nebo alespon premrazene. Bez toho bych maso urcite nedavala. ale nedokazu si predstavit, ze bych jim davala jen to- nevim co by jedli pres den, kdyz jsem v praci, protoze syrove maso bych mimo lednici delsi dobu nenechala.....teoreticky si myslim, ze to kocce neublizi, ale na druhou stranu- co se tyce treba zdraveho chrupu, je potreba aby kocky meli i neco tvrdsiho, aby si tim ocistili zuby- na to jsou vyborne prave granule. Pokud maji jen mekkou stravu, myslim, ze to vubec neni dobre prave na zuby. Take je otazka, jestli se syrovou stravou da zajistit skutecne vyvazene vyzivy- myslim tim zajistit vsechny potrebne vitaminy a latky, ktere kocka potrebuje... Myslim, ze nejlepsi je to kombinovat Smile Jinak- u nas by byla spotreba masa neuveritelna, to bych musela mit asi vlastni masnu Laughing

Jinak- kosti bych v zadnem pripade kocce nedavala.... Shocked A taky me zaujalo, ze se v clanku casto mluvi o PSECH, a ne o kockach...tak jsem z toho jelen, komu je tedy clanek urcen. Navic- kdyz uz mluvi o chemii a "eckach" v granulich, asi pomiji to, ze se najdou i takove granule, kde se toto nepridava......

A uplne nejvic me dostalo, srovnavat cloveka s kockou stylem "co jim ja?" a "co ji moje kocka?"...........no pardon, ale kocka prece nei clovek...tak to preci nebudu porovnavat.... To ze kocka bude jist cely zivot granule...fajn, ale nikdo nerika, ze ma pokazde stejnou prichut atd. Clovek ji cely zivot taky spoustu veci stale dokola, porad to same. A do toho pridava nejakou inovaci. To same delam ja doma kockam. Prijde mi to trosku premrstene, nevim... scratch

www.napomockockam.cz
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Darya
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 17.říjen 2008, 10:37    Předmět: Odpovědět s citátem

Dík za názor. Mám teď nově kocourka (věk necelé 4 měsíce) a hned při první prohlídce u veta mu naměřili celkem vysoké pH moči (6,5) a dostala jsem doporučení, abych krmila více mokrou stravou (byl zvyklý spíše jen na granule RC baby cat zatím). Takže teď tak trochu bádám a celkem začínám obracet ze zapřisáhlého obhájce granulí směrem k syrové dietě, případně doma upravovanému masu (konzervy a kapsičky nebudu kupovat vůbec, to už líp maso uvařím doma, si myslím).
Jinak co se týče čistícího efektu granulí, ptala jsem se na něj veterinářky a ta mi sdělila, že teď četla nějakou studii v tom smyslu, že je to vlastně nesmysl Shocked Normální granule se prý ve styku se slinami a zuby hned rozpadají, nějaký pozitivní efekt by mohly mít jen ty velké speciální granule oral care. Takže doporučila spíše mechanické čištění, případně pastu. Také v brožurce od Anny Laukner Kočka-správné krmení je uvedeno, že právě syrové maso má velmi dobrý čistící účinek pro kočičí zuby, doporučuje třeba syrové hovězí srdce (jsou taková houževnatá, hůř se kousají).
Mám nakoupené granule dopředu, takže tu stravu zkusím asi nějak napůl, zvýším podíl syrového masa (zatím dávám každý den vařené + vývar kvůli té moči).

Nuuna
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 17.říjen 2008, 10:47    Předmět: Odpovědět s citátem

Ja bych se asi jen bala toho, ze 4 mesicni kote preci jen potrebuje mnohem vice zivin, nez dospela kocka, mela bych strach, ze nebude mit vse. O tom jestli se granule ihned rozpadaji by se dalo polemizovat, neda se to urcit preci pausalne pro vsechny granule. My mame doma Hillsky, a nutno rict, ze kdyz slysim jak kocky chroupou, je vice nez jasne, ze se jim samy nerozpadaji......scratch a to nejsou Oral care. Pokud se kocicce cisti zoubky kartackem, pak je to samozrejme o necem jinem. Pokud mate vysoke Ph moci, myslim, ze s upravou Ph ma nejvetsi zkusenosti tady na foru Midol. Pravdou je ze ja s tim osobni zkusenost nemam. Ale zatim jsem se nesetkala s lecbou "mokrou stravou" ale spise lecbou specialne slozenymi granulemi pro dany problem- protoze tam se lepe hlida, co se do kocky dostane a v jakem mnozstvi, tim padem jsou asi "stabilnejsi" vysledky. Uvidite, treba se ozve Midol a rekne take svuj erudovany nazor Wink

www.napomockockam.cz
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
blanka.b
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 17.říjen 2008, 10:53    Předmět: Odpovědět s citátem

Darya napsal:
takže tu stravu zkusím asi nějak napůl, zvýším podíl syrového masa (zatím dávám každý den vařené + vývar kvůli té moči).

A to je myslím správný názor. Od každého trochu. Pestrou stravu má přeci i divoká kočka (sežere co najde - maso, trávu, různé spadané ovoce ba i zeleninu Laughing )
Jinak k názoru vaší vetky na granule a čištění zubů:
Naše Mišulka měla když jsme jí přinesly z depozita začínající zánět dásní a právě granulemi se jí to spravilo i bez antibiotik a zmizel jí i zubní plak.
V puse se granule určitě nerozpustí, proč by je pak kočky chroupaly. Tím jak je granule tvrdá odírá při kousání zuby (pokud je tedy kočky koušou a nehltají celé) A aby je nehltaly ale kousaly, dělají se právě ty zubní granule velké.

blanka.b
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 17.říjen 2008, 10:57    Předmět: Odpovědět s citátem

Ještě jsem chtěla doplnit, že většina vetů je zastáncem granulí právě proto, že tam mají všechny živiny co potřebují.
A ještě něco: můj vet tvrdí, že je lépe krmit kvalitními konzervami než vařenou domácí stravou. V té vařené totiž vždy prý něco chybí a je to strava jednostranná i když uvaříte pokaždé maso jiné.

A jentak mimochodem
Mišulka (nefunguje jí slinivka) má po vařeném jakémkoliv masu průjem a po kvalitní konzervě např. Shinny Cat nikoli. A to i když jí podám po každém jídle prášek na tu slinivku.

Darya
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 17.říjen 2008, 11:03    Předmět: Odpovědět s citátem

Ano, ano, kotě bych si netroufla krmit doma sestavenou dietou, takže teď krmím těmi granulemi, které třeba zaleju vodou nebo vývarem (někdy i suchými, jak byl zvyklý), ale snažím se jednou nebo dvakrát denně dávat i vyloženě mokrou stravu - maso vařené nebo syrové, trochu vařené mrkve atd.
K tomu pH - vetka právě zatím žádnou dietu nepředepsala ani nedoporučila, jen říkala, abychom hlídali pití a dávali víc mokré stravy...Další kontrolu moči, pokud nebudou problémy, doporučila až při kastraci, takže zatím to snad nebylo tak vážné (podle ní ta je problematická hranice pH je 7).
K tomu čištění zubů granulemi...prodávám, jak jsem od ní dostala Smile Asi to nebudu nechávat jen na granulích a až kocour přezubí, zkusím aspoň tu pastu, naštěstí si při odpočinku občas i nechá sáhnout do tlamky.

Nuuna
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 17.říjen 2008, 11:07    Předmět: Odpovědět s citátem

Myslim, ze tak jak pisete ze ho krmite ted, je to idealni. Jinak- dobre se do kocicky dostava voda prave tim vyvarem, nebo treba kdyz pridate do konzervy nebo kapsicky vlasznou vodu nebo vyvar. Nam se s pitim osvedcilo mit vice "napajecich" mist- klasicky misticku u jidla, pak napusteny lavor ve vane, a jeste fontanku v predsini. Kocindy nam pak piji mnohem vice- asi ze to maji vice na ocich, na kazdem rohu Very Happy Nejradeji piji prave z vany, nebo kdyz si jdu myt ruce, stoji frontu, aby mi mohli pit primo z dlane Very Happy

Kombinovat s masickem je samozrejme super a ok, taky to delam, to kocicce urcite neublizi Wink

www.napomockockam.cz
Nadikhindo
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 17.říjen 2008, 11:33    Předmět: Odpovědět s citátem

Naše kočky jsou asi trochu zvláštní případ, tři z nich se syrového masa přímo štítí!
Ale asi budu domácí stravu trochu obhajovat, když se setaví pečlivě, může být lepší, než běžné konzervy. Chce to poradit se s veterinářem podle stavu zvířete.
A pozor, hodně veterinářů Vám poradí, že by se neměly míchat granule s vlhkou stravou. Někdo dokonce doporučuje krmit pořád JENOM granulemi nebo JENOM měkkým, to mi přijde až trochu přes, ale rozhodně se doma snažím, aby do sebe obě skupenství nenatláskaly v jednom jídle (to aby nad nimi člověk pořád stál jako dráb).

Nadikhindo
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 17.říjen 2008, 11:34    Předmět: Odpovědět s citátem

Naše kočky jsou asi trochu zvláštní případ, tři z nich se syrového masa přímo štítí!
Ale asi budu domácí stravu trochu obhajovat, když se setaví pečlivě, může být lepší, než běžné konzervy. Chce to poradit se s veterinářem podle stavu zvířete.
A pozor, hodně veterinářů Vám poradí, že by se neměly míchat granule s vlhkou stravou. Někdo dokonce doporučuje krmit pořád JENOM granulemi nebo JENOM měkkým, to mi přijde až trochu přes, ale rozhodně se doma snažím, aby do sebe obě skupenství nenatláskaly v jednom jídle (to aby nad nimi člověk pořád stál jako dráb).

midol
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 17.říjen 2008, 12:20    Předmět: Odpovědět s citátem

Darya píše:
citace:
doporučuje třeba syrové hovězí srdce (jsou taková houževnatá, hůř se kousají).

Daryo, přiznám se, že nemám dietu BARF dokonale nastudovanou, myslím, že je o ní psáno v posledním čísle Našich koček, ale vyrozuměla jsem, že nadšení není stoprocentní. Teď k té citaci. Zrovna hovězí srdce jsou trochu problematická, protože obsahují spoustu draslíku, takže vysloveně nesvědčí kočkám se sklonem k tvorbě struvitů ( a to my doma máme)
Co se týká stejné chuti potravy. Mnohokrát jsem četla, že kočkám ani psům nevadí, když dostávají potravu stejné chut opakovaně, řídí se totiž při volbě stravy čichem. A co jim voní, to jim pak i chutná. Jiná věc je, že jim voní i chutnají také nezdravé věci, například slaná šunka a pak je na majiteli, aby to korigovali. Důležitý je také příjem tekutin, kočky v přírodě obecně pijí víc, než doma, ale to už Nuuna zmínila. I nám se osvědčilo hodně zdrojů vody po celém domě.

Darya
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 17.říjen 2008, 12:29    Předmět: Odpovědět s citátem

Je mi jasné, že pokud se krmí syrovou stravou nebo i vařenou, každopádně doma sestavovanou, musí být kočka zdravá a člověk musí hlídat příjem vitamínů a minerálů (např. i nějaké doplňky atd.) Vnitřnostmi určitě není vhodné krmit každý den, to se týká i těch hovězích srdcí, ta autorka ve zmíněné knize uváděla, že přímo vnitřnosti tak jednou týdně (srdce, játra).
Pitný režim je mi jasný, fontánku určitě pořídím, kocourek mi pije i ze sklenice s čistou vodou, jen tu svou misku nemá tak rád Confused
Takže zatím budu krmit, jak už jsem psala, s vnitřnostmi to právě kvůli těm solím přehánět nebudu (občas kuřecí játra nebo srdce zkusím).
Každopádně vám všem děkuju za názory.

Nuuna
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 17.říjen 2008, 12:46    Předmět: Odpovědět s citátem

Darya napsal:
kocourek mi pije i ze sklenice s čistou vodou, jen tu svou misku nemá tak rád Confused
.
Nic si z toho nedelejte, u nas je misticka u misek na jidlo prakticky jen na ozdobu Laughing Byly casy, kdy se ji Punta obloukem vyhybal. I kdyz ted uz obcas upije i tam

www.napomockockam.cz
Amet
mňaudáma/pardál
mňaudáma/pardál

PříspěvekDatum vložení: pá 17.říjen 2008, 12:53    Předmět: Odpovědět s citátem

Precetla jsem si ten clanek o BARF a musim rict, ze se mi to docela libi. U Bonicka mame s granulemi problem v podobe prujmu a Sejla je ji minimalne. Posledni dobou se u nas tedy krmi prevazne masem pripadne konzervami. Ke granulim maji sice pristup porad, ale ji je jenom v pripade nejvyssi nouze.

Na konci clanku je sestaveny i tydenni jidelnicek s podavanym mnozstvim. Sice nejsem expert na kocici stravu, ale pokud na to jdu selskym rozumem, tak mi prijde vcelku prirozene zvirata krmit masem a doplnit to zeleninou a ovocem. Trosku me jenom zarazi podavani kosti, ale i to v clanku oduvodnuji. Pamatuju si, ze jsem kolikrat videla kocku, jak sporadala mys nebo maleho kralika i s kostma, takze to asi tak nebezpecne nebude.

Bonikovi davame cca 100g syroveho masa temer denne uz treti mesic a musim rict, ze za tu dobu zmohutnel, osvalil se a predevsim ma krasnou a lesklou srst, jakou nikdy predtim nemel.

lucYnka
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 17.říjen 2008, 13:14    Předmět: Odpovědět s citátem

Nuuna napsal:
Darya napsal:
kocourek mi pije i ze sklenice s čistou vodou, jen tu svou misku nemá tak rád Confused
.
Nic si z toho nedelejte, u nas je misticka u misek na jidlo prakticky jen na ozdobu Laughing Byly casy, kdy se ji Punta obloukem vyhybal. I kdyz ted uz obcas upije i tam

my jsme misticky u jidla zrusili protoze z nich vubec nepili - nejvic pijou kocenky z fontanky a pejskovi z misky

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Krmení koček Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 1 z 8
Přejdi na: