KOČKY-ONLINE.cz: útulky - databáze zvířat - články - fotogalerie - fórum - kontakt

podezření na vzteklinu

odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Zdravotní problémy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva

novorozeně
novorozeně

PříspěvekDatum vložení: čt 28.duben 2016, 8:14    Předmět: podezření na vzteklinu Odpovědět s citátem

Přišel jsem o kočku. Čtyřletou, dobře živenou, velice oblíbenou. Dalo by se říci – nic neobvyklého. Ale její krátká nemoc velmi připomínala vzteklinu. Ráno přišla na snídani a byla divoce žravá. Ale najednou poodběhla doprostřed kuchyně – bolestivě zamňoukala a začala slintat. Pak se někam ztratila a přišla až k večeru. To už byla celá uválená. Svoji náprsenku, vždy sněhově čistou, měla oslintanou a byla velice přítulná ke kolegovi, ke kterému nikdy nešla. A pak jsem byl svědkem záchvatu zuřivosti. Kočce se rozšířily zorničky do maxima, celá se zježila a za šíleného křiku se vrhla do boje proti virtuálnímu nepříteli. Šílený boj s čímsi, do čeho sekala, kousala a válela se po zemi. Trvalo to asi 5 minut a bylo to zjevně vysilující. Šel jsem ihned volat naši veterinářku, a tak že mám přijít ráno do ordinace. Ráno jsem kočku vzal do náruční a ona dostala další záchvat. Kousala do bundy, do mobilu v náprsní kapse, ale udržel jsem ji. Zcela vyčerpanou odvezl k naší paní veterinářce. Paní veterinářka zjistila dehydrataci kočky, dále jí napíchala antibiotika a předepsala Fenobarbital s podezřením na epilepsii. Kočce se zjevně ulevilo. Prospala celý den a večer se již sama napila a ochotně přijímala potravu. Další den ráno však přicházely opět záchvaty. Rozšířily se jí zorničky na maximum, zvedala hlavu, z čumáku masivně slintala, někdy bolestně kňourala. To tak po 5 minutách přešlo. Mezitím bylo tak 15 minut dobře – kočka vnímala, rozuměla. K polednímu začala chodit sem tam, mezitím záchvaty. Začal jsem hledat na internetu, k čemu takové příznaky přiřadit. Evidentně se jedná o něco, co napadlo kočce mozek a nervovou soustavu. Začal jsem mít podezření na vzteklinu. Byla neděle a to je těžké někoho zastihnout. V Rakovníku ordinoval k večeru místní veterinář, a tak jsem za ním vyrazil. „Kdepak vzteklina, tu už tady nemáme“ To už kočka měla každých 10 minut záchvat. Po vyndání z přepravky byla agresivní. Pan veterinář mi podal masivní rukavice, abych ji přidržel, a ona mě kousla i přes masivní rukavice. Už bylo těžké říct diagnózu „nebojte se, tohle vzteklina není“ Připíchl kortikoidy a zvýšili jsme dávky Fenobarbitalu. Kočku jsem izoloval. Časně ráno jsem kočce vyměnil podestlání, kočka ještě pila a dožrala zbytek od večera. Po snídani jsem chtěl dát kočce prášek a žrádlo, ale už to nebylo možné. V podstatě šla z jednoho záchvatu do druhého, masivně slintala, zorničky se jí už vůbec nevrátily do normálu a pro agresivní postoj, jsem jí už nepodal léky. Zavolal jsem naši paní veterinářku s prosbou o eutanazii. Kočka se dále zhoršovala – zřejmě už nemohla na zadní nohy a k masivnímu slintání začala ještě pěnit. Přivolaná veterinářka ji v 11 hod dopoledne uspala. Kočku jsme poslali do Státního veterinárního ústavu v Praze k pitvě, aby se vyloučilo onemocnění vzteklinou. Tím však šílený příběh neskončil. Začal jsem mít prvotní příznaky infekce. Začala mě „brnět“ pokousaná ruka a rty. Šílená představa, šílené nemoci. Oslovil jsem svého lékaře a ten mě nasměroval na infekční oddělení. Volal jsem nejprve na infekční oddělení do Příbrami, tam se mi vysmáli – „Vzteklina a u nás?“ „Pane, tu tady deset let nemáme“ a neošetřili mě. Pak jsem volal na Bulovku. Paní primářka se mi vysmála stejně jako v Příbrami. „Kde by jste ji sebral“ Nevím, asi odněkud přiletěla? „Vzteklinu mají netopýři, a ta je z netopýrů nepřenositelná“. Tak jsem na odborných místech nepochodil. Vysmáli se mi a odborně se tomuto zvláštnímu případu věnovat nechtěli. Nakonec mě ošetřila místní chirurgická ambulance a dostal jsem antibiotika. Nemám dobrý pocit, že bych byl včas a uspokojivě ošetřen. K tomu několik dní neuvěřitelného strachu. Po dvou dnech mi byl z Národního referenčního ústavu sdělen negativní výsledek.
- co to tedy bylo, co zahubilo naši kočku. Evidentně to zasáhlo nervovou soustavu a bylo to velice invazivní
- byl to virus?
- mám ho v sobě?
- nemohou být v nebezpečí všichni, co přišli s nemocí do styku?
- můžeme si plácat po prsou, že u nás vzteklina není?
- můžeme říct s jistotou, že se nemůže nakazit kočka třeba od netopýra?
Shodou hloupé náhody jsem zhruba před jeden a půl měsícem nalezl na dvoře napůl sežraného netopýra a vyhodil jsem ho do popelnice. V každém případě je nebezpečí vztekliny nebo jí podobných nemocí podceňována, a to i na vyšší úrovni, a není v praxi možné dostat odbornou první pomoc. Nejsou v praxi zavedená jasná bezpečnostní pravidla pro ošetřování zvířat i lidí při podezření z nákazy nebezpečných nemocí. A taky nevím, proč se kočky neočkují povinně proti vzteklině, tak jako psi??

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Čeníšek
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: čt 28.duben 2016, 9:59    Předmět: Re: podezření na vzteklinu Odpovědět s citátem

JČ napsal:
A taky nevím, proč se kočky neočkují povinně proti vzteklině, tak jako psi??

To je správná otázka, taky by mně to zajímalo. Očkování kočky proti vzteklině je dobrovolné. Já svoji kočičku proti vzteklině očkuji pravidelně, protože v sousedních státech vzteklina je a ona chodí ven a je velký lovec (uloví vše co se hýbe i lítá).

Tohle co se stalo Vám by mně naštavalo, hlavně přístup některých odborníků, protože vzteklina nezná hranice.

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
E.la
mňaudáma/pardál
mňaudáma/pardál

PříspěvekDatum vložení: st 04.květen 2016, 0:34    Předmět: Odpovědět s citátem

Ja jsem ockovani proti vztekline take resila, a nebylo mne doporuceno kvuli riziku postvakcinacniho sarkomu, coz je vetsinou konecna. Tak kocoura ockovaneho nemam, kdyby se u nas vzteklina objevila, tak to riziko podstoupim. Psum to nevadi, tak tam se nic zvazovat nemusi.

Čeníšek
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: so 07.květen 2016, 14:24    Předmět: Odpovědět s citátem

Proti vzteklině existuje bezpečná vakcína od purevaxu rabies, která je neadjuventní, to znamená, že neobsahuje adjuvanty (rtutnaté soli), které v normálních vakcínách (adjuvantní) bývají přítomné a ty právě bývají příčinou postvakcinačního sarkomu. U neadjuventní vakciny toto riziko není.
E.la
mňaudáma/pardál
mňaudáma/pardál

PříspěvekDatum vložení: so 07.květen 2016, 17:00    Předmět: Odpovědět s citátem

Tak to je asi neco noveho, ja to resila pred ctyrmi lety, kdyz jsme se ho ujali.

Čeníšek
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: so 07.květen 2016, 21:05    Předmět: Odpovědět s citátem

Ano, je to asi rok až dva nové.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Zdravotní problémy Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Přejdi na: