KOČKY-ONLINE.cz: útulky - databáze zvířat - články - fotogalerie - fórum - kontakt

Problémové kotě
Jdi na stránku 1, 2  Další

odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Problémové chování
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ondrash
mimčo
mimčo

PříspěvekDatum vložení: so 08.září 2012, 14:19    Předmět: Problémové kotě Odpovědět s citátem

Zdravím,

pořídil jsem si s přítelkyní kočku (teď jsou jí necelé 4 měs.), ale po dvou měsících, co jí máme jí mám plné zuby - jakkoliv zvířata miluju (vyrůstal jsem se psy).
Situaci komplikuje i to, že bydlíme v 1+1.

Oč jde:
- přestože chodí běžně na kočičí záchod, den co den máme nachcáno i v posteli - řešíme to přehozem, ale to jí nebrání se tam vydělat v noci
- nemůžeme se v klidu najíst - sápe se na stůl, do talíře, jednou mi z ruky vyrvala i kus rohlíku se šunkou
- leze po skříňkách a ničí kytky, noc co noc shazuje věci ze stolu, souvisle jsem se nevyspal ani nepamatuju
- přestože ví, že nesmí do kuchyně, tajně číhá, aby tam mohla vystartovat kdykoliv tam někdo jde - obzvlášť v noci, když potřebuju jít přes kuchyni na záchod je z toho desetiminutová operace než jí chytím

Připadám si jen jako panák, co jí krmí - necítím od kočky absolutně žádný respekt, desetkrát jí ze skříňky vyženu a vleze tam za chvíli znovu.
Měl jsem pět let králíka a přišel mi na výchovu paradoxně řádové líp zvládnutelný.

Nějaký tip na skutečně striktní výchovu?

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nadikhindo
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: so 08.září 2012, 15:33    Předmět: Odpovědět s citátem

Kočku moc striktně vychovat nelze, ta má vždycky svou hlavu. Každopádně jako velký problém vidím, že kotě šlo od matky podle všeho v necelých 2 měsících - tzn. nejmíň o měsíc dříve, než je v pořádku. Dá se říct, že máte doma malého deprivanta a s takovými je to vždycky nejednoduché, nemají dostatečnou mateřskou výchovu a dobře nastavené hranice, každopádně za to nemůže; takové věci, jako ideální věk odstavení kotěte, jste si měli zjistit předem. Nezbude než se obrnit trpělivostí, být důsledný, ale vlídně, žádné ostré fyzické tresty a rozbouřené emoce, jen by to zhoršily.! Nečistotnost může znamenat, že je kotě stresované, ale taky potíž s močovými cestami, bývá to časté u dospělých koček, ale setkala jsem se se zánětem močáku i u kotěte, chtělo by to vyloučit.
Náš kocour byl taky takový a s věkem a hlavně po kastraci se zklidnil, teď je to zlatíčko k pohledání.

Věci si ukliďte, kytky znepřístupněte (má svou vlastní kočičí trávu?) - tohle je u kotěte normální! Malému děcku taky leccos nejde nechat pod nosem. A jestli chcete kočku 100% ovladatelnou, pořiďte si nějakou plyšovou.

Monika Ř.
mňaudáma/pardál
mňaudáma/pardál

PříspěvekDatum vložení: so 08.září 2012, 16:10    Předmět: Odpovědět s citátem

Čůrání do postele bych taky nerozchodila, v tom Vás plně chápu - ale jinak? Nezlobte se na mě, ale kromě tohoto problému máte naprosto normální kotě... Sad Kočička je nevybitá, potřebuje se vyřádit - a třeba i proto Vám čůrá do peřin. Kolikrát já jsem brečela, sbírajíc střepy a luxujíc hlínu, že už žádnou bezprizorní kočku z ulice nepřitáhnu, že jsem blbá, proč jsem to dělala, mám zbytečně další starosti a další bordel... Měsíc s měsícem se sešel, a je klid. Musím ale říct, že u mě mají další parťáky na hraní, kočky i děti, a i díky nim si velice rychle zvykla. Upřímně - když si vzpomenu, jak dlouho trvalo srovnat štěně, kolik věcí nám sežral, roztrhal, očůral, okousal - z mého pohledu neporovnatelné.

Nadikhindo
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: so 08.září 2012, 16:24    Předmět: Odpovědět s citátem

A přemýšlel jste někdy o tom, co by Vám mohlo v budoucnu zdevastovat děcko? Nerozdýchatelné!

S tou postelí to asi bude problém, jakmile se to naučila, někdo radil pokrývat igelitem, miskami s vodou. Zkuste víc záchodků, aspoň dva, různého typu s různým stelivem a radši i dát vyšetřit moč na zánět. S kotětem si hodně hrajte a nekonfrontujte ho se žádným stresem. Možná by opravdu užilo nějakou "spolukočku", jestli je doma kromě dvou dospělých lidí samo, asi se krapet nudí a může mu být smutno.

Jinak mám opravdu dojem, že od něj očekáváte neočekávatelné. Mj. jsem nepochopila, proč by nemělo smět do kuchyně, za předpokladu, že tam není volně ložená třaskavá směs; zvlášť, když se jí běžně prochází. U nás tedy kočky nesmí do špajzu a kumbálu, to jsou méně používané místnosti a je v nich sklo apod., jinak můžou všude. Co by mohly rozbít, snažím se zabezpečit.

Magda K.
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: so 08.září 2012, 16:30    Předmět: Odpovědět s citátem

Omlouvám se, ale myslím si, že jste si nejdříve měl sehnat informace o kočkách a zvážit svoje možnosti. Asi jste si měl pořídit jiné zvíře, například rybičky, nebo raději nic. Jen můj názor, třeba je to jinak a jste velký milovník všech zvířat.
daniela78
mňaudáma/pardál
mňaudáma/pardál

PříspěvekDatum vložení: so 08.září 2012, 19:24    Předmět: Re: Problémové kotě Odpovědět s citátem

Myslím, že máte typický príklad príliš skoro odstaveného (a teda nie celkom socializovaného) a unudeného, no stále normálneho a typického mačacieho drobca.
Vlastne Vám tu už odpovedali predo mnou. Ja sa len súhlasne pridávam.

ondrash napsal:

- přestože chodí běžně na kočičí záchod, den co den máme nachcáno i v posteli

Prvého kocúra sme dostali ako dvojmesačného a spočiatku sem-tam mláčku urobil, kým sa naučil čo a ako. Moje ďalšie dve mačky strávili s mamami 3 a viac mesiacov a sú 100% čistotné.
Ak to nie je zdravotný problém a ak udžiavate záchod v čistote, možno jej nevyhovuje stelivo - skúste zmenu (napríklad bentonit s drobnými kamienkami - mačiatka si v tom rady hrabú, ale pozor aby to nejedla). Mačiatko nestihla poriadne vychovať mama, tak to musíte urobiť Vy. ALE JEMNE a netrestať. Nehovorte mi, že šteňa Vám mláčky nikdy nerobilo.

ondrash napsal:

- nemůžeme se v klidu najíst - sápe se na stůl, do talíře, jednou mi z ruky vyrvala i kus rohlíku se šunkou

Dôrazné "NE", "NESMÍŠ" apod. Sú mačky, ktoré také niečo ani nenapadne a sú také, čo to skúšajú neustále (ak raz niečo dostanú, tak si to mršky pamätajú), ale dôslednosťou sa od toho dajú odnaučiť. Predtým, než idete jesť Vy, dajte niečo drobcovi (dosypte granule, otvorte kapsičku, nakrájajte mäso...). Dostáva kvalitné papanie? S plným bruškom možno nebude toľko žobrať. A nikdy jej nič z taniera ochutnávať ani ovoniavať nedávajte. Chce to čas. Máte mačacie miminko. Ani malé dieťa sa nenaučí čítať za mesiac.

ondrash napsal:

- leze po skříňkách a ničí kytky, noc co noc shazuje věci ze stolu, souvisle jsem se nevyspal ani nepamatuju
- přestože ví, že nesmí do kuchyně, tajně číhá, aby tam mohla vystartovat kdykoliv tam někdo jde - obzvlášť v noci, když potřebuju jít přes kuchyni na záchod je z toho desetiminutová operace než jí chytím

Ale takto sa typická mačka chová. Je to šelma. V prírode lezie po stromoch a číha na korisť. Domestikáciou zo svojich inštinktov takmer nič nestratila. Čo ste čakali? Naviac máte doma mimino. Už sa opakujem, ale toto si fakt musíte uvedomiť. Malé mača proste vystrája. Potrebuje sa hrať a vybiť energiu. Vám tie hry môžu pripadať ako neplecha, ale je to normálne chovanie mačiatka. Ako dlho a často sa spolu hráte? Ak sa cez deň nemá s kým vyblázniť, tak jej ostáva kopec energie a preto v noci buntoší. Venujte jej večer minimálne hodinku-dve (hry, NIE výcviku) a možno budete prekvapený. Poradila by som Vám druhú mačku (vyblbnú sa spolu a Vy budete mať pokoj), ale som si istá, že by ste ma niekam poslali Wink. Ak si prejdete toto fórum, uvidíte, že mnohí boli vo Vašej situácii a druhá mačka pomohla.

ondrash napsal:

necítím od kočky absolutně žádný respekt

"Psy majú svojich pánov, mačky služobníctvo." (Miušiatko, sorry, že som si požičala Tvoj podpis.) Čím skôr si toto uvedomíte, tým lepšie pre všetky zúčastnené strany.
Mačka nie je pes a žiadna striktná výchova z nej psa nevykreše. Potrebuje iný prístup, má trochu iné potreby a inú mentalitu. Ak čakáte, že Vás bude poslúchať na slovo, tak sa pripravte na sklamanie. Ak čakáte, že bude ako králik, tak na to rýchlo zabudnite.
Moje mačky ma viac-menej poslúchajú. Na linku (v mojej prítomnosti) nelezú. Ale keď sa blížim do kuchyne, občas počujem ako z linky niekto zoskočil a tvári sa, že len náhodou ide okolo. Na stôl pri jedle nelezú nikdy, len veľmi výnimočne vyskočia na prázdny stôl a keď poviem "DOLU ZO STOLA!" okamžite zoskočia. Ale skúšajú to a skúšať budú, či sa náhodou nezmenili pravidlá. Také sú mačky. Nechcela by som z nich mať "cvičených psíkov", práve v tej nezávislosti je ich čaro. Ak ste chceli niekoho ako pes, mali ste si obstarať šteniatko. Prajem Vám veľa trpezlivosti. Myslím, že sa to všetko ČASOM spraví, ale nemáte inú možnosť len sa zmieriť s tým, že poslúchať ako pes nebude. Loviť rôzne veci bude, zhadzovať predmety pravdepodobne tiež - mačky sú hravé a nemajú problém vyskočiť vysoko na police, keď ich niečo zaujme.

janako
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: so 08.září 2012, 19:38    Předmět: Odpovědět s citátem

ondrash - je to kotě...mládě od kočky, ne od psa...kočka má jinou mentalitu a to, co popisujete, je - až na to čůrání do postele - normální chování kotěte...
Je potřeba byt přizpůsobit, jako když máte malé dítě, některých věcí, jako například kytek, se raději alespoň dočasně vzdát, zasadit mu trávu do květináče, nikde nemít věcičky, které může shodit a nepočítat s tím, že si něco bude dělat z nějakých zákazů...naopak...má radost, že upoutalo Vaši pozornost...
Už to, že je samo a nemá si s kým hrát - protože člověk mu nestačí - je mínus, kotě se nemá s kým vyřádit a z lidského pohledu potom zlobí...
teprve když člověk vidí dvě koťata v akci, zjistí, o co jeho miláček přicházel, když byl sám...
To počůrávání - jak už psala děvčata - může být onemocněním, ale může to být taky ze stresu...což u Vás by mohlo už bohužel být dost pravděpodobné, když se snažíte mu stále něco zakazovat a zřejmě to vždy neprobíhá úplně v klidu, to je jasné...

Takže - v první řadě bych nechala vyšetřit moč, pro jistotu...
Potom bych honem hledala ještě jedno kotě stejně staré...
Umožnila bych mu přístup všude - kromě wc, aby se neutopilo...
Při pohledu na to, jak mi okusuje rohlík, bych si řekla - co Ti asi chybí, broučku, že jdeš i po rohlíku...?
Má brouček žrádlo stále k dispozici...?
Taky to ale může být jenom zvědavost,co to páníčkové žerou...a šunčička voní...znám jen málo koček, které by po ní nešly, ač je pro ně velmi nezdravá... Very Happy
Ze zákazu si i vychovaná dospělá kočka dělá většinou něco pouze do chvíle, než páníček zmizí z dohledu...
Potom vesele leze na linku nebo jinam, i když to má zakázáno a v přítomnosti páníčka si to nedovolí...
Kočka je zkrátka kočka... Very Happy

Nebuďte na toho prcka tak přísný a zkuste se spíše přizpůsobit Vy jemu...
Já tady momentálně mám v místnosti 5 koťat, jsou to čísílka, ale naprosto spokojená a s nečistotností jsem se už dlouho nesetkala...

Tu postel nezbývá než zakrývat igelitem, než s tím přestane...přes den tam třeba můžete položit misku se žrádlem...většinou nečůrají tam, kde je jídlo... Smile

"Nějaký tip na skutečně striktní výchovu?"

Nedoporučuju...kotě bude akorát nerváček...
Pokud byste opravdu nemohli pro něj něco v tomto směru vylepšit, tak by bylo lepší ho někomu dát, kdo má ke kočkám blíž...to nemyslím zle, bylo by to možná dobré pro obě strany...

Tynucha
mimčo
mimčo

PříspěvekDatum vložení: po 09.září 2013, 22:22    Předmět: Odpovědět s citátem

Jejda,teď jste mi tu popsal moje dvě šídla Very Happy Mám doma kočičky věk kolem 4-5 měsíců.Jakékoli jídlo volně ložené je okamžitě ukradené, máchají packami po mém jídle a snaží se ho ulovit (jednou mi ukradla celé kuřecí prso a utíkala pryč, vypadala hrozně komicky,malinká kočka a z huby jí vyselo ohromný kuřecí prso Very Happy ),do koupelny kam nesmí číhá za dveřma a hraje hru si hru na honěnou.Když jí chytnu a nesu ven vrní mi v náručí a čmuchá k obličeji.V noci mě zalehává, loví kabely, shazuje věci ze stolu...No,myslím že většina zde asi chápe co takové kotě umí Smile Doporučuji se obrnit nervy, být důsledný a pokud leze kam nemá,klidně ji desetkrát odtamtud sundat (já to tak dělám když připravují jídlo, kočk lezou po lince, ale po x-tém sundání z linky je to přestane bavit a najdou si jinou zábavu).Když už jich mám opravdu dost, zasyčím na ně a vycením zuby.Jasně,vypadá to asi divně,ale na moje kočky to zabírá. Popřípadně lehce plácnu přes čumák. Všechno beru s humorem a s nadhledem.Stejně je jim všechno odpuštěno,když se ke mě ty dvě potvory přitulí a rozvrní.Hodně zdaru!
Tynucha
mimčo
mimčo

PříspěvekDatum vložení: po 09.září 2013, 22:28    Předmět: Odpovědět s citátem

Jejda,teď jste mi tu popsal moje dvě šídla Very Happy Mám doma kočičky věk kolem 4-5 měsíců.Jakékoli jídlo volně ložené je okamžitě ukradené, máchají packami po mém jídle a snaží se ho ulovit (jednou mi ukradla celé kuřecí prso a utíkala pryč, vypadala hrozně komicky,malinká kočka a z huby jí vyselo ohromný kuřecí prso Very Happy ),do koupelny kam nesmí číhá za dveřma a hraje hru si hru na honěnou.Když jí chytnu a nesu ven vrní mi v náručí a čmuchá k obličeji.V noci mě zalehává, loví kabely, shazuje věci ze stolu...No,myslím že většina zde asi chápe co takové kotě umí Smile Doporučuji se obrnit nervy, být důsledný a pokud leze kam nemá,klidně ji desetkrát odtamtud sundat (já to tak dělám když připravují jídlo, kočk lezou po lince, ale po x-tém sundání z linky je to přestane bavit a najdou si jinou zábavu).Když už jich mám opravdu dost, zasyčím na ně a vycením zuby.Jasně,vypadá to asi divně,ale na moje kočky to zabírá. Popřípadně lehce plácnu přes čumák. Všechno beru s humorem a s nadhledem.Stejně je jim všechno odpuštěno,když se ke mě ty dvě potvory přitulí a rozvrní.Hodně zdaru!
Balisek
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: po 09.září 2013, 23:36    Předmět: Odpovědět s citátem

janako napsal:
je to kotě...mládě od kočky, ne od psa...kočka má jinou mentalitu

Janako, zkusila jsem obojí a mohu kompetentně prohlásit: ZLATÁ KOŤATA!!! Laughing Kam se hrabě nějaký ten shozený truhlík či ukradená svačina na kvantum rozžvýkaných bot a rozcupovaných knížek, na ohlodané nohy stolu či vyhrabané díry v gauči... Nemluvě o opakovaných nočních budíčcích a lítání se štěnětem v náručí před barák třeba v pět ráno...

Teddy Bear Egyptian Beauty (Tedy), devon rex černý, *8.11.2011
Jumper Snow Arakan (Stič), siamský bílý, *17.8. 2007 + 13.4.2012
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
janako
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: út 10.září 2013, 8:16    Předmět: Odpovědět s citátem

Tak to je fakt, Balisku... Smile
Jednou jsem našla štěně bígla a než jsme vypátrali majitele, zavřela jsem ho do koupelny, protože se té živelné pohromy naše kočky bály...
Za necelý půlden by koupelnu nikdo nepoznal, rozkousané pasty, šampóny, mýdlo, papuče, než jsme se vrátili domů, bylo dílo zkázy dokonáno...uprostřed té paseky spal spokojený pes... Laughing
Kam se hrabe kotě...svatá pravda... Laughing

Ale psa máme taky, naši Kikinu nalezence a můžu prohlásit, že po dvou letech mého snažení o výchovu nějaké dobré návyky má, i když poskrovnu, já prostě nejsem na psy... Very Happy
Zato kočičky, i když moc hodné, si dělají co chtějí i když jsou tu třeba patnáct let a na moje názory berou ohled jenom tehdy, když jsem v dohledu...nechat ležet kus šunky na lince a spoléhat na výchovu - to bych byla naivní... Laughing

Apsalar
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: út 10.září 2013, 10:15    Předmět: Odpovědět s citátem

Až na čůrání do postele je to normální kotě. Naši první jsem měli od cca 6 týdnů /nalezenec/, zničila pár kusů keramiky, většinu kytek doma.. Kdo má kočky, tak holt nemůže mít na poličkách tolik věcí a taky moc kytek, s tím je asi nutno se smířit. Yoda se pak jednak uklidnila, když trošku odrostla a taky pomohlo, že jsem pořídili další kočky. Hodně si vyhrajou spolu.
Co se týče poslušnosti, tak vědí, co se nesmí /lízt do skříně, lízt do kumbálu, kde máme skladiště, skákat na linku, když vařím, okusovat jídlo z talíře.. /, ale občas zkouší, jestli jim přece jen některý věci neprojdou Smile))

Naposledy upravil Apsalar dne út 10.září 2013, 10:45, celkově upraveno 1 krát

Alfův brácha Brian Black
devoní princezna Sheldemy
Samvěd za Duhovým mostem, Špendlík z vinohradu od 6.3.2013 také bohužel za Duhovým mostem
Bichette
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: út 10.září 2013, 10:32    Předmět: Odpovědět s citátem

Přesně, až na to čůrání normální číča. Čůrání může být od nemoci nebo od stresu, nedivila bych se při "výchově".

Kočka je kočka a kočkou zůstane Very Happy Very Happy .

U nás se nesmí chodit na stůl (oficiálně), ale samozřejmě se tam chodí. A taky se tam lidně spí. Ale vědí potvory, že když na ně lusknu prsty, tak že mají mazat dolů, kočky nejsou hloupé a rychle pochopí, když je nějaké chování nežádoucí, ale zkoušet to čas od času asi budou vždy.

Rozhodně bych nestresovala tímto způsobem malé kotě, je to mimčo a potřebuje hlavně hodně řádit a laskavě vést k tomu, co bychom si od něj přáli, ne nějakou vojenskou drezúru, beztak to bude k ničemu a vyroste z něja akorát uzlíček nervů. Vemte to s humorem, hrajte si s prckem nebo pořiďte kámoše, sundejte věci z polic a přizpůsobte byt, fakt úplně nerozumím tomu, proč jste si kočičku pořizovaly, když Vás veškeré její přirozené projevy vytáčejí. Podívejte se na věc z jejího kočičího projevu a pokuste se jí porozumět, pokud již teď víte, že život s kočkou a vším, co k tomu patří Vás není pro Vás, tak bych se jí opravdu raději pokusila najít jiný domov. Ale myslím si, že kočka dovede dát hodně radosti, chce to jen trošku tolerance a pochopení a taky vynalézavosti. Třeba naše Agí pořád leze do skříně se šoupacími dvířky, kde je oblečení. Odšoupne je a zaleze tam. Je to mourina, takže všechno mé oblečení je šedivě chlupaté, ale to není to nejhorší. Nejhorší je, že Agí je trumbera, sice umí jediná skříň otevřít, ale většinou ji ostatní z ní rychle vyhodí. Takže skříň plná koček a Agí nasupeně sedí venku a ječí, že tam chce taky. Nebo varianta dvě, Agí do skříně vleze a Tomášek ji tam zavře, takže Agí zase ječí, tentokrát, že chce ven. A to bylo pořád dokola. Tak přítel koupil dětskou pojistku na skříň a je klid. To jen tak pro zasmání a jako příklad, že je mnohdy mnohem efektivnější kočku přechytračit, než se ji snažit za každou cenu převychovat Very Happy Very Happy

janako
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: út 10.září 2013, 11:00    Předmět: Odpovědět s citátem

No - Tynucha zareagovala na příspěvek rok starý, takže koťátko už vyrostlo, ale docela by mě zajímalo, jak to s ním dopadlo...

Bichette
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: út 10.září 2013, 11:05    Předmět: Odpovědět s citátem

Jéé Jani, máte pravdu, já si vůbec nevšimla. No snad to dopadlo dobře, doufám. Je to škoda, že lidé nepřistupují k výběru mazlíka trošku odpovědněji. Něco chtějí, tak si to pořídí, aniž by se předtím zajímali o to, jaké to zvíře vlatně tou přirozenou povahou je a co vlastnictví a správná péče všechno obnáší.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Problémové chování Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2
Přejdi na: