KOČKY-ONLINE.cz: útulky - databáze zvířat - články - fotogalerie - fórum - kontakt

Vnitřní parazité psů a koček, koprologie, antihelmetika

 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Očkování, odčervení a další běžná veterinární péče
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Čeníšek
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy


Založen: 24. 03. 2013
Příspěvky: 595

PříspěvekDatum vložení: čt 27.únor 2020, 2:05    Předmět: Vnitřní parazité psů a koček, koprologie, antihelmetika Odpovědět s citátem

Milí kočičí přátelé,

asi všichni odčervujem svoje miláčky nebo nosíme vzorek trusu na koprologické vyšetření a řešíme až v případě pozitivního nálezu.

Koprologické vyšetření - je vyšetření trusu na parazity. Dělí se na kvalitativní a kvantitativní.

Kvalitativní:

1)flotace(nejčstější u psů a koček). Slouží k detekci vajíček tasemnic, oocyst a oblých červů. Principem je použití flotačního roztoku, který má vyšší hustotu než je hustota vajíček a oocyst, takže paraziti vyplavou na povrch flotačního prstence no a pak se prohlíží pod mikroskopem.

2)sedimentace. Slouží k detekci motolic a některých oblých červů. Principem je sedimentace těžkých vajíček na dno nádoby.

3)larvoskopie. Slouží k detekci larev plícnivek(plicnivky způsobují u koček plícní červivost). Principem metody je migrace larev z chladného a vysušeného prostředí do do teplého a vlhčího.

4)nativní preparát. Slouží ke zjíštění přítomnosti pohyblivých bičikovců, nálevníků, měňavek v trusu. Identifikují se podle velikosti, tvaru, struktury a typického pohybu.

Kvantitativní koprologie-stanoví počet vajíček(metoda EPG), larev(metoda LPG) nebo oocyst(metoda OPG) v jednom gramu trusu za použití McMasterovy komůrky.

Odběr vzorku trusu:
-sbírá se obvykle tři dny po sobě do plastové nádobky, skleničky. Uchovává se v chladu.
- u girárdií, což je prvok a způsobuje u koček a psů průjmy a protože se špatně diagnostikuje, protože v trusu se vylučuje nepravidelně, tak se doporučuje sbírat trus třikrát a to obden v průběhu jednoho týdne.

Vnitřní parazité(endoparazité) se dělí na ploché a oblé červy.

Ploší červi:

1) tasemnice psí(dipilidum...)-žije v tenkém střevě psů a koček. Parzita přenáší blecha.
2)tasemnice kočičí(taenia)-žije v tenkém střevě kočky. Nakazit se může kočka, když sní myš, hraboše, krysu.
3)měchožil(echinococcus...)-což je také druh tasemnice(podle mne nejhorší a špatně se léčí, není dobrá prognóza), žije v tenkém střevě lišky, psa, kočky. K nákaze dojde pozřením hlodavce.

Oblí červi:

1)škrkavky(toxocara...)-žije v tenkém střevě psů a koček. Nakazí se pozřením myší.
2)měchovci(ancylostona...).Žijí v tenkém střevě masožravců, kde se živí sáním krve a sliznicí střeva.
3)tenkohlavci(trichuris...)-žijí v slepém střevě masožravců.

Antihelmetka-jsou chemické látky(léčiva), které ničí vniřní parazity:

-z účinných látek, které spolehlivě ničí tasemnice to jsou:paraziquantel a niklosamid. Tyto účinné látky jsou obsažené v lécích:Drontal(tbl. paparaziquantel, pyrantel), CESTAL(tbl. totéž co drontal), Broadline(paraziquantel,spot on), Profender(paraziquantel, emodepsid, spot on). Vithaminthe pasta(niklosamid, oxybendazol)

- ještě se proti některým tasemnicím používá fenbendazol (lék: Caniverm, Panacur)

1)Badminth pasta(epsiprantel, pyrantel)-pouze škrkavky
2)Caniverm, Pancur(fenbendazol, škrkavky a některé tasemnice)
3)Broadline spot on(paraziquantel, tasemnice,broadline díky fipronilu s-methoprenu působí i proti vnějším parazitům(blechy,klíšťata), ale je slabý proti vnějším parazitům)
4)Profender spot on(paraziquantel, emodepsid,ničí oblé a ploché červy=tasemnice, čili širokospektré antihelmetikum)
5)drontal nebo Cestal, tbl(paraziquantel, pyrantel, ničí škrkavky, měchovce, tasemnice, čili oblé i ploché červy, širokospektré antihelmetikum)
6)Vithaminthe pasta(niklosamid, oxybendazol, škrkavky, měchovci, tenkohlavci, tasemnice, čili širokospektré antihelmetikum)
7)Stronghold spot on(selemektin, není proti tasemnici!!!!, pouze oblí červy=škrkavky a měchovci, hlavně proti srdečním červům a používá se při léčbě ušního svrab, kdy likviduje zákožku, takže na běžné odčervení moc často nepoužívat, likviduje ještě blechy)
8)Advocate(spot on moxidectin,imidactoprid, není proti tasemnicím!!!Pouze škrkavky a měchovci, hlavně srdeční červy a léčba ušního svrabu, takže ničí zákožku, čili na běžné odčervení moc často nepoužívat, ještě likviduje blechy).
9)milbemax tbl. (milbemycin,paraziquantel, oblí a plochý červi včetně srdečních červůy, čili širokospektré antihelmetikum).

Když odčervuji Felinku, tak střídám antihelmetka podle účinné látky, aby si potvory paraziti nemohli zvyknout a vytvořit tak rezistenci(odolnost).U kočky, která chodí ven, tak se doporučuje odčervovat 4x do roka, u bytové kočky stačí 2x do roka. No já odčervuji 4x do roka + deset dní před odčkováním (čili 5x do roka) a před očkováním zásadně podávám tabletku nebo Vithaminthe pastu.Tablety a pasty působí 14 dní, spot on 30 dní.Nikdy neodčervujte těsně před očkováním, protože antihelmetika parazita zabijí a pokud by bylo masivní začervení(což nemůžete vědět), tak když paraziti umírají vylučují do těla kočky toxiny a tyto toxiny mohou kočku zabít. Tyto toxiny se vylučují asi ještě 7 dní po podání antihelmetika. Jinak kočka na očkování by měla jít zdravá, tedy i bez vnitřních parazitů.


No a tady se dovíte podrobnosti o oblých a plochých červech...
https://www.vetcentrum-trebon.cz/clanky/neco-vice-o-parazitech.html

A něco pěkného na oddych:-)
https://www.youtube.com/watch?v=JRFPT7cnnYE&list=RDPgs_zB6Et2Q&index=24

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Čeníšek
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy


Založen: 24. 03. 2013
Příspěvky: 595

PříspěvekDatum vložení: so 24.říjen 2020, 12:28    Předmět: Pasta Caniverm Odpovědět s citátem

Milí kočičí přátelé,

včera jsem dostala na veterině od naši paní doktorky pastiu Caniverm pro preventivní odčervení. A dostala jsem k tomu pěknou informační brožurku, ze které jsem se dověděla, že se jedná o novinku, protože kromě fenbendazolu obsahuje ještě navíc pyrantel embonas a paraziquantel, tím pádem se pasta Caniverm řadí mezi širokospektá antihelmetika. Působí proti škrkavkám, měchovcům, motolicém a tasemnicím.

Tak a teď jdu ven, konečně se vyčasilo, dopoledne v dešti jsem byla na poště, chystám se do foťáku zachytit barvy podzimu....Smile

Hezké sobotní odpoledne přeje Čeníšek

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Očkování, odčervení a další běžná veterinární péče Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Přejdi na:  

 
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Powered by phpBB  © 2001, 2002 phpBB Group
Template © BMan1

Příspěvky vyjadřují stanovisko čtenářů, nikoliv provozovatelů serveru. Kočky-online.cz nenesou odpovědnost za obsah příspěvků.