KOČKY-ONLINE.cz: útulky - databáze zvířat - články - fotogalerie - fórum - kontakt

Podchlazení psa a kočky

 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Očkování, odčervení a další běžná veterinární péče
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Čeníšek
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy


Založen: 24. 03. 2013
Příspěvky: 595

PříspěvekDatum vložení: út 20.říjen 2020, 17:29    Předmět: Podchlazení psa a kočky Odpovědět s citátem

Hezký podvečer milí přátelé čtyřnohých kamarádů,

tak jako v létě může dojít k nebezpečnému přehrátí, tak v zimě, kdy teploty se snižují, může dojít k podchlazení zvířete, hlavně těch, kteří zůstávají venku.Nebezpečné to je hlavně pro mláďata (8-10 měsíců) a seniory a zvířata s krátkou srstí nebo nemocná zvířata.

Jak se podchlazení projevuje??
Podchlazené zvíře má teplotu nižší než 35°C, třese se, nebo je apatické, může ztrácet vědomí, nebo naopak mít křeče, má problémy udržet se na nohou. Pozor - podchlazení bývá často zaměňováno za neurologické onemocnění!!!

Co dělat??
Vždy změřit zvířeti teplotu, je-li nižší než 35°C, co nejrychlej ho zahřát, neboť každá hodina v podchlazeném stavu snižuje jeho šanci na přežití.
U lehčích stavů stačí umístnění do vyhřáté místnosti, těžší případy zabalte do vyhřáté deky a obložte lahvami s horkou vodou.Můžete také použít elektickou podložku, ale v tom případě zvíře neopouštějte a hlídejte ho, aby nedošlo naopak k přehřátí nebo popáleninám.
Těžce podchlazené zvíře - apatie, teplota pod 32°C, položte do teplé vody a nechte prohřát.Pokud i po zahřátí na tělesnou teplotu 37 - 38°C přetrvávají křeče nebo nemožnost pohybu, vyhledejte veterinární pomoc.

Pokud chcete zvíře koupat, nechte to až na jaro. Pokud zvíře musíte okoupat v chladných měsících, nepouštějte zvíře po koupeli ven dva dny, protože než dokonale vyschne srst zvířeti, tak to trvá dva dny.V opačném případě by zvíře mohlo onemocnět.

POZN: Snížená tělesná teplota se může vyskytovat i u některých závažnějších nemocí, jako je akutní selhání ledvin nebo šok.U koček, které najdete ležet ráno na prahu domu se může jednat i o otravu, nebo může být po úraze. Takové zvíře rovnou zavezte do veterinární ordinace a nikoliv do horké vany.

Pro zvířátka, která necháváte venku udělejte boudičku ze dřeva obloženou polystyrenem a vystlanou dekou. Lepší je však je nenechávat venku a brát je do vnitř do domu.

Čerpala jsem poznatky z knížky DOMÁCÍ ZVĚROLÉKAŘ od MVDr Renaty Popelářové.

Hezký podzim přeje Čeníšek

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Očkování, odčervení a další běžná veterinární péče Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Přejdi na:  

 
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Powered by phpBB  © 2001, 2002 phpBB Group
Template © BMan1

Příspěvky vyjadřují stanovisko čtenářů, nikoliv provozovatelů serveru. Kočky-online.cz nenesou odpovědnost za obsah příspěvků.