KOČKY-ONLINE.cz: útulky - databáze zvířat - články - fotogalerie - fórum - kontakt

Chronické selhání ledvin u koček

odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Očkování, odčervení a další běžná veterinární péče
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Čeníšek
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 24.červenec 2020, 23:09    Předmět: Chronické selhání ledvin u koček Odpovědět s citátem

Milí kočičí přátelé,

vkládám sem odkaz na článek, který by Vás mohl zajímat....

https://www.metropolevet.cz/chronicke-selhani-ledvin-u-kocky/

Pokud budete mít podezření, že Vaše kočička by mohla mít něco s ledvinami, chtějte vyšetření krve na ledviny metodou SDMA, která odhalí poškození ledvin již při 25%, oproti biochemické metodě přes kreatin, který odhalí poškození ledvin, až, když ledviny jsou poškozeny z 75% - no a to, už je pozdě. Čím dřív se zjístí poškození ledvin a zahájí se léčba, tím víc se prodlouží život kočičky.

Můj miláček je zatím zdravý, ale příští rok ji bude 10 let, a tak plánuji preventivní vyšetření krve a potom každý druhý rok. Chodíme na veterinu, kde jsou moc šikovní, tak to nebude trápení, jeden odběr krve, už u nich máme za sebou a Felinka krásně držela, ani se nehla:-) a paní doktorka to měla za chvíli nabrané a velmi elegantní technikou.

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kytka
kočička/kocourek
kočička/kocourek

PříspěvekDatum vložení: út 28.červenec 2020, 14:39    Předmět: Odpovědět s citátem

Dobrý den, já mám s odběrem krve na veterině špatnou zkušenost. Naše hodná a klidná kočka se při vyholování packy moc vyděsila, že začala "bojovat o život" a dost ošklivě mě pokousala. A to přes silnou koženou rukavici. Krev jí neodebrali a museli jsme přijít ještě jednou. Kočku uspali a krev odebrali. Od té doby se odběru krve (kočky) bojím. Zajímalo by mě, jak postupují jinde na veterině, aby kočku nevyděsili. Děkuji za odpověď.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Čeníšek
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: út 28.červenec 2020, 15:58    Předmět: odber krve Odpovědět s citátem

Dobrý den,

to záleží opravdu, kam chodíte na veterinu a jakou mají techniku odběru na veterině, všude je to jiné a možná i na věku kočičky. My jsme dřív chodily s Felinkou na veterinu ve městě, kde Felinka bydlí, prakticky jsme měly veterinu za humny, ale tam neuměli brát krev, Felince vůbec nevyholili tlapičku ani nezaškrtili a rovnou ji brali krev z tlapičky stříkačkou, Felince nechtěla téct krev a Felinka strašně řvala a museli jsme ji držet tři jak moc se bránila a měli jsme co dělat, abychom ji udrželii - to byla ještě kotě. Teď v dospělosti chodíme na jinou veterinu, jezdíme do jiného města, kde Felinka nebydlí, ale jsou tam na vetrterině moc šikovní a kočičky milují a podle toho k nim přistupují. Ten rozdíl je znát. Felince paní doktorka vyholila trochu tlapičku strojkem, potom gumičkou zaškrtila tlapku, Felince naběhla žila a paní doktorka zasunula jemně špičku jehle pod kůži do žilky a vzala pár kapek krve do malé zkumavky a bylo to hotové(ani nepotřebovala stříkačku) a Felinka ani se nehla, krásně držela. Potom Felince paní doktorka obmotala kolem tlapičky samodržící obinadlo s desinfekčním čtverečkem a bylo hotovo. Takže my se odběru už nebojíme.

Kytka
kočička/kocourek
kočička/kocourek

PříspěvekDatum vložení: út 28.červenec 2020, 23:43    Předmět: Odpovědět s citátem

Děkuji za odpověď. Naší kočičce bylo v době odběru sedm let. Jak jsem psala, je to moc hodná kočka. Do doby, než jsem s ní byla na veterině, jsem myslela, že ani neumí syčet Smile. Jak popisujete odběr krve na veterině, kam chodíte, je to odlišný postup, než u nás. Přitom tahle naše verina je docela dobrá, vždycky nám pomohli, ale s tím odběrem do budoucna nevím. To víte, když vám kočka skoro ukousne kus prstu... Bojím se já i kočka.
Čeníšek
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: st 29.červenec 2020, 0:26    Předmět: Odber krve a fixační taška Odpovědět s citátem

Hezké ráno přeji Kytko,

k tomu odběru krve, bavila jsem se kdysi na fóru s jednou veterinářkou o odběru krve u kočky a ona mi napsala, že při odběru krve u kočky používá fixační tašku pro malá zvířátka, kde kočička je v tašce jemně sevřená a přitom má vystrčené přední tlapky, a tak pohodlně může vzít krev a kočička přitom nikomu neublíží. Tak na vašem místě bych popřemýšlela o fixační tašce-tady je na ni odkaz i s obrázkem....

https://www.google.com/search?q=fixa%C4%8Dn%C3%AD+ta%C5%A1ka+na+ko%C4%8Dky&client=firefox-b-d&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=bidKfv35QtKacM%252C5Z13o_xWXQ8yZM%252C_&vet=1&usg=AI4_-kQFXg_B8mSvAbj_pr82-wRe3Jxb5A&sa=X&ved=2ahUKEwjljceF_fDqAhVai1wKHWhkBUsQ9QEwAnoECAUQEg&biw=1301&bih=745#imgrc=bidKfv35QtKacM

Kytka
kočička/kocourek
kočička/kocourek

PříspěvekDatum vložení: st 29.červenec 2020, 0:58    Předmět: Odpovědět s citátem

Ano, podívám se na tu tašku. Ale mám obavu, že ta naše kočka se bude kutálet i s ní. A taky hlava jí kouká... Podívala jsem se jen letmo, zítra to prozkoumám. Moc děkuji za informace. Dám vědět, jak jsme dopadly.
Čeníšek
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: st 29.červenec 2020, 10:54    Předmět: Odběr krve a ochranný límec Odpovědět s citátem

Hezké dopoledne Kytko,

k tomu odběru krve a vystrčené hlavě, mne napadlo kočičku fixovat ve fixační tašce, kde se nebude moc hýbat a nechat jen vystrčené přední tlapky a na hlavu nasadit ochranný límec a s tím Vás, už nekousne. Tak to je vše co mne k tomu ještě napadlo. Dejte nám vědět jak jste dopadly. Přeji hezký den!!! A já utíkám do lesa hledat Kruštíky širokolisté, je to u nás nejrozšířenější orchidej, jednoho jsem, už našla a teď budu hledat místo, kde jich roste víc - mám dnes volný den.Smile

Zdraví Čeníšek (Jana)

Kytka
kočička/kocourek
kočička/kocourek

PříspěvekDatum vložení: čt 30.červenec 2020, 11:29    Předmět: Odpovědět s citátem

Dík za radu. S tím límcem by to mohlo být dobré. Límce mají na veterině? Napadá mě, proč tam něco na zafixování zvířete nemají, že ho radši uspí. To je přece daleko horší. Naše číča nemá s ledvinami problém, to zjistili, když jí krev tenkrát po uspání odebrali. Spíš ji trápí zažívání. Prý to je zánět žaludku a mívá ho často. Na odběr krve jsem se ptala preventivně, protože koček máme víc a odběry krve nás v budoucnu jistě neminou. Tak abych byla připravená. Moc Vám děkuji za rady. Taky za to, že dáváte odkazy na články o kočičích problémech.
Čeníšek
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: čt 30.červenec 2020, 15:26    Předmět: ochranný límec a fixační taška Odpovědět s citátem

Hezké odpoledne Kytko,

ano, ochranný límec mají na veterině, vemte si velikost pro kočičky - raději trochu větší, ať je ta hlava více zasunuta do zadu límce-je to větší jistota, s tím vás, už nekousne.
Ochranný límec se dá sehnat i na internetě v e-shopu, ale na veterině spíš odhadnete správně velikost. Stačit bude obyčejný plastový límec-tady:
https://www.animalshop.cz/cz-detail-878916-ochranny-limec-22-25-7cm-xs-trixie.html
Fixační tašky použivají na některých veterinách, všude, ale ne, tak je dobré se do předu zeptat a když tak si ji pořídit.

Jinak jsem ráda, že čtete články, které dávám na web a že vám snad pomáhají se více zorientovat v kočičích problémech.

Hezké léto přeje Čeníšek (Jana) Smile cat hello2

Kytka
kočička/kocourek
kočička/kocourek

PříspěvekDatum vložení: čt 30.červenec 2020, 22:47    Předmět: Odpovědět s citátem

Na naší veterině fixační tašky nemají, protože když se naše kočka stala neovladatelnou, řekla jsem jim, že by měli něco na fixaci koček mít. Ale evidentně neměli a snad ani nevěděli, protože jsme se společně jen zasmáli. Já to myslela v legraci, protože mě nenapadlo, že něco jako fixační tašky existuje Smile. Já na veterinu moc často nechodím, protože se mi podařilo většinu nemocí našich koček (5) vyléčit pomocí homeopatie. Jednalo se většinou o kašel a následné problémy s průduškami. Mějte se hezky a ještě jednou dík za rady.
Kytka (Věra)

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Očkování, odčervení a další běžná veterinární péče Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Přejdi na: