KOČKY-ONLINE.cz: útulky - databáze zvířat - články - fotogalerie - fórum - kontakt

Vláknina a její význam

 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Očkování, odčervení a další běžná veterinární péče
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Čeníšek
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy


Založen: 24. 03. 2013
Příspěvky: 512

PříspěvekDatum vložení: pá 28.únor 2020, 20:01    Předmět: Vláknina a její význam Odpovědět s citátem

Milí kočičí přátelé,

protože tady na fóru jsem si všimla, že někteří máte potíže se zácpou nebo dokonce megakolonem u kočiček a v poslední době se všude prezentují granule s vysokým obsahem masové moučky a nízkým obsahem vlákniny, rozhodla jsem se, že o vláknině napíšu příspěvek.

Vláknina- vyskytuje se výhradně v rostlinách, tedy je rostlinného původu a slouží ke konzumaci jak u lidí tak i zvířat.Když se vláknina sní, prochází trávicím traktem v nezměněné podobě, protože tělní enzymy ji neumí rozložit. Vláknina se proto nemění na energii a tělo ji kaloricky nevyužije, čehož se využívá při dietách jako prevence obezity, proto se ji někdy říká dietická vláknina.
Vláknina je tvořena směsí neškrobových polysacharidů a dalších složek jako je celulósa, ligniny, vosky, chitiny, pektiny, beta-glukany a oligosacharidy.
Vláknina se dělí na rozpustnou vlákninu a nerozpustnou vlákninu.

Rozpustná vláknina- je rozpustná ve vodě, váže na sebe vodu, tím bobtná a zvětšuje svůj objem, tím se v žaludku vytváří viskźního roztoku(gel), který zpomaluje pohyb potravy v trávicí soustavě, tím se vytváří pocit nasycenosti(prevence obezity, princip diet). Tím, že se potrava pomali pohybuje v trávicí soustavě, dochází k pomalému vstřebávání cukru(glukózy) a lipidů z potravy a tím se upravuje hladina cukru a lipidu v krvi. Má preventivní antidiabetický efekt.Protože se vláknina v tenkém střevě váže na žlučové kyseliny, tak tím snižuje hladinu cholesterolu v krvi, má tedy i preventivní kardiovaskulární efekt.
Dále je vláknina potravou pro živé přátelské bakterie(probiotika) ve střevě, které díky vláknině rostou a aktivují se. Vláknina je tedy prebiotikum(potrava pro probiotika).No a když jsou přátelské bakterie(probiotika) nakrmeny, tak se účastní v tlustém střevě fermentace potravy, kterou jsme snědli, čili rozkládají potravu a přitom vznikají mastné kyseliny s krátkým řetězcem, enzymy, organické kyseliny a vitamíny. Těmto látkám, které vznikají při fermentaci v tlustém střevě se obecně říká postbiotika.Tyto látky(postbiotika) podporují imunitu, potlačují růst nepřátelských bakterií, mají protizánětlivé účinky, chrání před rakovinou,zajišťují obnovu buněk, zlepšují trávení. Nejznámějším postbiotikem je mastná kyselina s krátkým řetězcem, která má protizánětlivý účinek a tím zmírňuje zánětlivé střevní onemocnění jakým je Crohnova nemoc nebo kolitida.
Pro lepší orientaci vysvětlím stručně pojmy:
Probiotika-jsou živé přátelské bakterie, které žijí ve střevě, ale také je dobré je přidávat do potravin. Účastní se fermentace, čili rozkladu potraviny, kterou jsme snědli.
Prebiotika-je rozpustná vláknina, která je potravou pro probiotika.
Postbiotika-jsou látky, které vznikají fermentací(rozkladem potravy) za účasti bakterií(probiotik) ve střevě.Je dobré je také uměle přidávat do potravin.

Rozpustnou vlákninu obsahují tyto potraviny:
1)brambory
2)kukuřice(hemicelulóza)
3)ovoce-jabkla, hrušky, broskve, rybíz(pektiny)
4)luštěniny-hrách, rýže, fazole, čočka
5)Semena psyllium(jitrocel indický)
6)čekanka(inulín)
7)česnek
8)artyčok(inulín)
9)pšenice(hemicelulóza)
10)mořské řasy(neškrobové polysacharidy)
11)oves(ovesné vločky), žito, ječmen

Nerozpustná vláknina-není rozpustná ve vodě, má za úkol vyčistit střeva a to tak, že zvýší objem stolice a zrychlí vyprazdňování obsahu tlustého střeva. Význam jako prevence karcinomu tlustého střeva ato tak, že vyloučí karcinogeny z těla stolicí. Stejně tak vylučuje z těla jiné škodlivé látky, které vznikly při trávení potravy nebo některé léky. Další význam - proti zácpě a to tak, že pomáhá pohybu střev(peristaltice) a tím rychlejšímu vyprazďnování. Aby nevznikla zácpa, musí sejíst vláknina a hodně pít vody(vláknina podporuje peristaltiku=pohyb střev a tím vyprazdňování a voda změkčuje stolici). Poznámka:Když vznikne zácpa, tak stolice je v tlustém střevě vyschlá(bez vody), tedy tvrdé bobky.

Nerozpustná vláknina obsahuje hlavně celulósu a lignin.

Nerozpustná vláknina se vyskytuje v této potravě:
1)zelené fazole, květák, cuketa, celer
2)slupky rajčete a slupky kiwi
3)slupky brambor
4)ořechy
5)mrkev, kedluben, ředkvička (lignin)
6) psyllium(jitrocel indický)

Poznámka: Psyllium obsahuje jak rozpustnou, tak nerozpustnou vlákninu.

Tedy závěrem vláknina má preventivní kardiovaskulární efekt, antidiabetický efekt, protirakovinový efekt, protizánětlivý efekt, potlačuje růst škodlivých bakterií, podporuje imunitu, zlepšuje trávení a podporuje peristaltiku střev, čili vyprazdńování(proti zácpě).

V granulích by mělo být obsaženo 5% vlákniny, No na trhu je většina granulí s nízkým obsahem vlákniny, protože v poslední době prosazuje hlavně to, že kočka je masožravec.. Jediné granule, které splňují obsah 5% vlákniny, jsou granule Royal Canin.
Jak tedy dostat vlákninu do kočky, která je masožravec?
1)granule s obsahem kolem 5% vlákniny
2)do kuřecího vývaru přidat uvařenou kukuřici, hrášek, mrkev, ovesné vločky, rýži(Felinka mi to ve vývaru sní)
3)Mořská řasa Kelpa(Ascophyllum nodosum), přidat Kelpu do krmiva, které má zvířátko rádo. Tímto současně se postaráte nejen o vlákninu, ale také zabránite tvorbě zubního plaku a zubního kamene.
4)masové konzervičky s příměsí rýže, hrášku, mrkve
5)prebiotika v pastě "Protexi Pro kolín", který obsahuje prebiotika i probiotika
https://www.happytails.cz/prebiotika-a-probiotika/protexin-pro-kolin-15ml
6)prebiotika v tobolkách "Probiovet", obsahují jak prebiotika, tak probiotika
https://www.happytails.cz/pomocne-produkty/probiovet-90-cps

Poznámka: Pokud se rozhodnete kočičce uvařit kuřecí vývar a přidat do něj vlákninu, tak při vaření nikdy do něj nepřidávejte cibuli. Cibule je pro kočky toxická. Po uvaření vývaru jej zfiltrujte přes utěrku, tím odstraníte drobné kostičky.

No a to je všechno, snad vám to pomůže.....

Hezký večer, Čeníšek

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Očkování, odčervení a další běžná veterinární péče Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Přejdi na:  

 
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Powered by phpBB  © 2001, 2002 phpBB Group
Template © BMan1

Příspěvky vyjadřují stanovisko čtenářů, nikoliv provozovatelů serveru. Kočky-online.cz nenesou odpovědnost za obsah příspěvků.