KOČKY-ONLINE.cz: útulky - databáze zvířat - články - fotogalerie - fórum - kontakt

Mořské řasy a chaluhy

 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Ostatní témata
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Čeníšek
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy


Založen: 24. 03. 2013
Příspěvky: 512

PříspěvekDatum vložení: pá 28.únor 2020, 5:49    Předmět: Mořské řasy a chaluhy Odpovědět s citátem

Zdravím milí kočičí přátelé,

když se vyvíjí nová léčiva, hledají se vztahy mezi chemickou strukturou a biologickou aktivitou. Většinou se provádí počítačové modelování tzv Drug design nebo HST(Hight Throughput Sreening). To bývá nejčastější. Čili návrh molekuly, která se pak nasyntetizuje a otestuje na vybranou biologickou aktivitu.


Ale také, když se hledají nová léčiva, hledá se inspirace v přírodě, nejčastěji v rostlinách, kdy probíhá fytochemický srreening a cílem je najít nové molekuly, které se vyizolují a pomocí LC-MS nebo GC-MS(kapalinová nebo plynová chromatografie s hmotnostní detekcí, která slouží pro určení struktury nových molekul). Tyto nové molekuly se zařadí podle struktury do širších chemických skupin (příklad do skupiny polyfenoly) o kterých už je známo jaké mají biologické aktivity(existují knihovny chemických látek(struktur) a biologické aktivity.Lze také provést počítačovou simulaci jak bude nová chemická struktura se vázat na receptory.Pak se nasyntetizují a otestují na předpokládanou biologickou aktivitu.

Poslední dobou(asi 10 let) je zájem soustředěn na mořské řasy a chaluhy a tohle by vás mohlo zajímat

Dají se jíst a kromě toho, že se považují za vlákninu(podporují vylučování stolice), tak obsahují látky, které mají nebo se zkoumají pro specifické biologické aktivity.

1)Pátěrkovec luskata(halidrys siliquosa), mořská řasa, obsahuje meroditerpenoidy studované pro antivirovou aktivitu, protirakovinovou aktivitu a antibakteriální aktivita hlavně ve vztahu k staphylococus aureaus.

2)Měchalička paví(padina pavonica), hnědá mořská řasa, obsahuje látky lipidové a sterolové struktury, které mají antikarcinogení a cytotoxickou aktivitu. Pojídání řasy je prevence proti rakovině prsu, děložního čípku a tlustého střeva.Cytotoxická aktivita se projevuje na ničení parazita žijícího na bavlněných plodinách, likviduje jeho vajíčka i larvy.

3)Kosmetice sochá(dectyota dikotoma), mořská řasa, obsahuje diterpeny,ke konci roku 2017 bylo identifikováno 237 druhů diterpenů z celého rodu řas dectyota, antioxidační, anticarcinogenní, antihepatotoxické a antimikrobiální vlastnosti. V současné době se studuje jako hepatoprotektiva=léčiva pro léčbu jater.

4)Ishige foliacea, hnědá chaluha, tichý oceán, obsahuje octaphlorethol A, což je fenolická sloučenina, má antidiabetické účinky proti diabetu 2. typu.

5)Chřestovšek bromonosný(asparagopsis), červená řasa, tropické vody,obsahuje tribrommethan, dibromchlormethan,kys.bromchloroctovou a kys. dibromoctovou. Význam-snižuje emise methanu o více než 90% u přežvýkavců, kterým byla podávána dieta skládající se 1-2% červených řas.
Často se zaměňuje s chřestem, což je suchozemská zelenina.

6)Chroušť gusa(eucheuma cottonii), červená, hnědá nebo zelená řasa. Používá se pro výrobu karagenu, což je sulfátový polysacharid, který se používá v potravinách jako stabilizátor, zahušťovadlo a jako želirující látka.

7) Kelpa (Ascophyllum nodosum), hnědá mořská řasa, nejvíc prozkoumaná řasa, obsahuje B a C,D,E,K vitamíny, minerály, hlavně bohaté na jod, proto se doporučuje při onemocnění štítné žlázy. Dále proti vzniku zubního plaku a zubního kamene. Veterinární přípravek pro psy, kočky, koně.

Hezké ráno a ať den přijemně utíkáSmile

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Ostatní témata Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Přejdi na:  

 
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Powered by phpBB  © 2001, 2002 phpBB Group
Template © BMan1

Příspěvky vyjadřují stanovisko čtenářů, nikoliv provozovatelů serveru. Kočky-online.cz nenesou odpovědnost za obsah příspěvků.