KOČKY-ONLINE.cz: útulky - databáze zvířat - články - fotogalerie - fórum - kontakt

Kozí mléko a co u vás spolehlivě vyvolá průjem?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Krmení koček
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
hadíprincezna
kočička/kocourek
kočička/kocourek


Založen: 24. 08. 2014
Příspěvky: 55

PříspěvekDatum vložení: so 10.únor 2018, 15:25    Předmět: Kozí mléko a co u vás spolehlivě vyvolá průjem? Odpovědět s citátem

Prosím o radu-smí kočka dostat KOZÍ mléko? Dále bych potřebovala vědět,co by Vaší kočce chutnalo,bylo bezpečné pro zdraví,ale Vaše kočka po tom spolehlivě dostane průjem? Nám by to moc občas pomohlo,řešíme špatnou peristaltiku střev,nic moc nepomáhá,kočička chodí často na záchod a jen tlačí na prázdno.Samozřejmě řešíme s vetem, názor jednoho doktora z Prahy -sebrat tlusté střevo.Stále ještě se chci pokusit najít něco,po čem by šla občas dobře kakat a stolice nebylatvrdá a suchá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Čeníšek
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy


Založen: 24. 03. 2013
Příspěvky: 518

PříspěvekDatum vložení: ne 11.únor 2018, 16:47    Předmět: Kozí mléko a co pomáhá peristaltice střev? Odpovědět s citátem

Kozí mléko kočičce můžete dát, je lepší(protože obsahuje o 10% méně laktózy) než kravské mléko, které dospělé kočky neumí strávit, protože jim chybí enzym na trávení laktózy. Felinka,ale mléko nepije, pije vodu - je tak zvyklá od mala.

Co se týče toho, po čem dostane kočička průjem, tak s tím nemám zkušenost, protože, Felinka zatím tvoří tuhé, tmavě hnědé bobky, ale četla jsem, že spolehlivě funguje, když kočička dostane syrová nebo přemražená játra, slezinu nebo sardinky.

Jinak na podporu peristaltiky pomáhá zařadit do stravy hodně vlákniny a to je kukuřice, hnědá rýže, ovesné vločky. Stačí, když kočičce tohle uvaříte a smícháte s kuřecím vývarem (bez cibule-pro kočičky jedovatá a přefiltrovaným přes utěrku-zbavíte jej tak drobných kostiček) a kočička to sní. Felince, když dělám kuřecí vývar, tak ji do toho dávám kukuřici, hrášek, rýži, mrkev a sní to:-)

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Čeníšek
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy


Založen: 24. 03. 2013
Příspěvky: 518

PříspěvekDatum vložení: út 13.únor 2018, 23:51    Předmět: Projímadlo Odpovědět s citátem

Ještě mne napadlo použít projímadlo Fortrans, ale to patří do rukou zkušenému veterináři!!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Čeníšek
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy


Založen: 24. 03. 2013
Příspěvky: 518

PříspěvekDatum vložení: čt 15.únor 2018, 0:01    Předmět: Projímadlo Duphalac Odpovědět s citátem

Před chvílí jsem vyčetla na webových stránkách "První společnost za práva koček" doporučení na projímadlo, které je sice pro kojence, ale použivají jej chovatelé koček při zácpě, kdy uvolňuje ztvrdlou stolici v tlustém střevě, jmenuje se Duphalac Lactulosum a dávkování pro kočku je jako u kojence (viz. příbalový leták).

Jenom bych chtěla upozornit na to, že projímadlo použíjte jen u zácpy (čili dietní chyby- nejčastěji způsobené krmením jen masem nebo granulemi s nízkým obsahem vlákniny), nepoužívejte, pokud kočička má neprůchozí tlusté střevo srůstama (ale to musí poznat veterinář).Tohle platí obecně pro jakékoliv projímadlo.

příbalový leták:

https://www.docsimon.cz/zbozi/duphalac-sirup-500ml
http://www.pribalovy-letak.cz/670-duphalac


Odkaz na článek o zácpě a projímadlu První společnosti za práva koček:

https://www.kockaapravo.cz/zdravi-clanek.php?id=47


Jen pro zajímavost - co to lactulosa je a na jakém principu pracuje:

http://www.stefajir.cz/?q=lactulosa

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wanesaa
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy


Založen: 15. 07. 2010
Příspěvky: 422
Bydliště: Sokolov

PříspěvekDatum vložení: pá 16.únor 2018, 13:02    Předmět: Odpovědět s citátem

A zkoušela jste PROBICAN pastu? Je tam spousty probiotik,potřebuje to.Kupte jí jiné granule.Kvalitní.Naše kočka průjmovala po granulích Royal Canin,tak,že jsem tyto granule přestala kupovat.Určitě bych do kočky necpala projímadlo.Problém bude někde jinde.Může mít i nádor na střevě atd.Kozí mléko naše kočky mají rády.ale pozor,ne čerstvé od kozy ale koupené v Globusu z BIO farmy.Dejte vědět,jak na tom kočička je...
http://pethome.cz/cs/psi/4308-aptus-aptobalance-pet-140g-6432100015822.html
http://pethome.cz/cs/kocky/11753-bezopet-gel-120g-3605874367456.html
http://pethome.cz/cs/psi/6652-probican-pasta-15ml-8595127310412.html
tyto tři věci bych určitě koupila na úpravu střevní mikroflory a pokud se to nezmění trošičku do týdne,nechala bych udělat rentgen střeva ,jestli tam nemá bezoáry...


_________________
Kočka je inteligentnější než pes. Nikdy nedonutíte 8 koček, aby táhly sáně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Čeníšek
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy


Založen: 24. 03. 2013
Příspěvky: 518

PříspěvekDatum vložení: so 17.únor 2018, 0:12    Předmět: Tlusté střevo Odpovědět s citátem

Vzhledem k tomu, že Hadiprincezna popisuje potíže jako, že tlačí na prázdno a když se zadaří, tak z kočičky vyjde tvrdé a suché hovínko, řekla bych, že v tom lepším případě se jedná o zácpu, kdy stolice v tlustém střevě ztuhne a v tom případě je lepší použít projímadlo(Duphalac lactulosum), aby stolice změkla a vyšla ven. A po vyprázdění bych upravila stravu a sice tak, že bych zařadila do stravy více vlákniny, aby se zácpa neopakovala. Mohlo by se jednat i o novotvar(ve stolici by byla krev -pokud by se vůbec vykakala) nebo srůsty(i když tady by se nevykakala) a tam bych projímadlo nedávala.Ale v tomto případě by to veterinář určitě řekl a hlavně by jednal rychle, takž by nebyl čas na diskuzi na fóru, protože by se jednalo o neprůchodnost střeva a v tomto případě by kočičce šlo o život a řešilo by se to chirurgicky (někdy se musí řešit chirurgicky i zácpa, když už nic nepomáhá). Navíc Hadiprincezna psala, že u veterináře už byla, takže předpokládám, že Rtg bylo uděláno jako první (proto jsem se Hadiprincezny ptala, jaká vyšetření byla dělaná - neodpověděla).


Pokud budete kupovat nové granule, kupte granule, které obsahují kolem 5% vlákniny a nebojte se udělat kočičce vývar a přidat do něj uvařenou kukuřici, hrášek, rýži, mrkev nebo ovesné vločky.

Jinak Felinka má k dispozici granule RC (Royal Canin), má je od mala a ještě ani jednou neměla průjem ani zácpu a krásně ji hlídají močové cesty, takže nemáme struvity ani oxaláty a to ji letos bude 7 let.

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hadíprincezna
kočička/kocourek
kočička/kocourek


Založen: 24. 08. 2014
Příspěvky: 55

PříspěvekDatum vložení: út 20.únor 2018, 15:22    Předmět: Odpovědět s citátem

Omlouvám se,byla jsem nemocná.Jelikož mám kočičky 4 a všechny se domluvili že budou chodit kakat jen za mé nepřítomnosti a jen do jednoho záchodu zrovna s jemnými dřevěnými peletkami,nemam absolutně přehled jak a kdo co většinou kaká,pokud to není čerstvé,to poznam majitelku.Když jsem si kdisi všimla u Julinky tlačení na prázdno a četla o mega colonu,letěla jsem hned k vetovi.Dostala jsem nějaké holandské kapky na peristaltiku střev.sice pomáhaly,ale byly v čemkoli příšerně odporné a kočička se mne začla bát,kdykoli jsem se pohla,že jdu pro stříkačku.Tudy cesta nevedla.Pár měsícú jsme to nechali,pak přišla noc,kdy kočička celou noc prozvracela a běhala marně z jednoho záchodu do druhého a nic z ní nelezlo-dostala několik injekcí a prášek s tím,že pokud se do večera navykaká sjet na pohotovost do Klatov s podezřením blokace střev na klystýr.Kočička spinkala až do večera,tak jsme jeli,ale RTG prý nebyl na klystýr,testy na vše možné i slinivku negativní,takže druhý den opět ke své veterce a opět injekce.Kočička se dala dohromady a byla zas v pohodě,hravá,mazlivá,ale hovínko opět malé a tvrdé a občas nic.Nyní dáváme denně Psyllium.Lactulosu,lněný olej s rozmarýnem a léta Probiotika.Granule Purizon,Orien,Hils specialku na tento broblém,TastWild.Pro Plan Delicat.Po ustní poradě s pražským doktorem doporučeno po dlouhodobých problémech odstranění tlustého střeva a dieta od Farminy,kočička je silná,ale ne mojí vinou.Bohužel odmítá cokoli mléčného,vlastně vše co normálně kočky milují,i ta probiotika dáváme násilím.Zkoušíme i bahno Sanofor.Přece jenom z jejího chování si nemyslím že by jí bolelo bříško,když se krásně válí při česání a hře a běhá a sama si hraje,tak to budem zatím zkoušet asi tak,než bychom se dopracovali k takovému radikalnímu řešení.Chci pořídit kameru,abych věděla,jak často vlastně chodí na záchod.Moc všem zatím děkuji za rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Čeníšek
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy


Založen: 24. 03. 2013
Příspěvky: 518

PříspěvekDatum vložení: út 20.únor 2018, 16:02    Předmět: Vývar Odpovědět s citátem

Dobrý den, Hadiprincezno,

jsem moc ráda, že jste se ozvala. K tomu, že píšete, že probiotika dáváte násilím, bych Vám poradila, jak na to, aby jste je nemusela podávat násilím. Kočičky obecně všechny milují vývar(to jsem v roce 2012 vyčetla na webu jedné chovatelské stanice koček jako radu a funguje to, mám to spolehlivě ověřeno), takže zkuste ji udělat vývar a ty probiotika v tom vývaru rozpustit a nechat ji to, ať si to vypije a sklidem ji do toho vývaru můžete rovnou zamíchat vlákninu - ta pomáhá zvýšit peristaltiku ve střevě. Udělejte ho bez cibule, jak už jsem psala výše je pro kočičky jedovatá a přefiltrujte jej, aby jste ho zbavila drobných kostiček. Pro lepší rozpuštění tabletky pomáhá ji rozdrtit paličkou na na co nejemnější prášek, ten sešrabat do 60 ml vývaru(dříve jsem podávala tbl. na odčervení dlouhou pinzetou do krku, ale, už to nedělám, pomáhá nám kuřecí vývar).

Jinak pokud by jste se potřebovala poradit o vašem problému, můžete kontaktovat MVDr Jekla z Brna a nebo vím, že v Praze je dobrá klinika AA Vet (mají právě zkušenosti s endoskopií tlustého střeva(kolonoskopie) u psů i kočiček (četla jsem od nich odborný článek na tohle téma gastroenterologie malých zvířat v časopise Veterinářství z roku 2003 ).

Moc Vám přeji, aby vám to dobře dopadlo, statečně se držíte!!!

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hadíprincezna
kočička/kocourek
kočička/kocourek


Založen: 24. 08. 2014
Příspěvky: 55

PříspěvekDatum vložení: po 22.duben 2019, 0:18    Předmět: Odpovědět s citátem

Přesně po roce nový záchvat.Ještě ráno mě vesele přivítala po noční a přitulila se jako vždy ke mě v posteli.Ráno mě ale už probudilo neustálé zvracení a posedávání všude po bytě kde po ní vždy zůstalo jako pár kapek řídkého s uporným nucením na velkou.Opět jsme letěli k doktoru-Julinka dostala asi 4 injekce a 2 prášky a do večera se z to vyspala,zoufale jsem ji i samostatně zavřela,kdyby kakala,ale nic,do dneška nešla přede mnou kakat,prostě nikdy nejde když jsem doma,nebo vzhůru,katastrofa,nemam absolutně přehled co vlastně dělá.Druhý den jsme jeli na kliniku na kontrolu,bříško bylo lepší než před rokem,už nebyl ani RTG, nebylo na klystýr,jen stejně šílené chování před,ale dostala další 2 injekce.Do večera se opět krásně mazlila a s chutí hrála.Bereme poctivě Lactulozu a často 2 stříkačky Psyllia.Prostě nechápeme s doktorkou čím to takto vygraduje,ale pokud to bude jen jednou za rok bez následků-budu štastná. Jo a miluje břišní masáže ,rozvalí se plně na zádíčka,zavře očička,roztáhne plně paciny a děláme velkou masáž bříška.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hadíprincezna
kočička/kocourek
kočička/kocourek


Založen: 24. 08. 2014
Příspěvky: 55

PříspěvekDatum vložení: po 22.duben 2019, 0:19    Předmět: Odpovědět s citátem

Přesně po roce nový záchvat.Ještě ráno mě vesele přivítala po noční a přitulila se jako vždy ke mě v posteli.Ráno mě ale už probudilo neustálé zvracení a posedávání všude po bytě kde po ní vždy zůstalo jako pár kapek řídkého s uporným nucením na velkou.Opět jsme letěli k doktoru-Julinka dostala asi 4 injekce a 2 prášky a do večera se z to vyspala,zoufale jsem ji i samostatně zavřela,kdyby kakala,ale nic,do dneška nešla přede mnou kakat,prostě nikdy nejde když jsem doma,nebo vzhůru,katastrofa,nemam absolutně přehled co vlastně dělá.Druhý den jsme jeli na kliniku na kontrolu,bříško bylo lepší než před rokem,už nebyl ani RTG, nebylo na klystýr,jen stejně šílené chování před,ale dostala další 2 injekce.Do večera se opět krásně mazlila a s chutí hrála.Bereme poctivě Lactulozu a často 2 stříkačky Psyllia.Prostě nechápeme s doktorkou čím to takto vygraduje,ale pokud to bude jen jednou za rok bez následků-budu štastná. Jo a miluje břišní masáže ,rozvalí se plně na zádíčka,zavře očička,roztáhne plně paciny a děláme velkou masáž bříška.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hadíprincezna
kočička/kocourek
kočička/kocourek


Založen: 24. 08. 2014
Příspěvky: 55

PříspěvekDatum vložení: po 22.duben 2019, 0:19    Předmět: . Odpovědět s citátem

Přesně po roce nový záchvat.Ještě ráno mě vesele přivítala po noční a přitulila se jako vždy ke mě v posteli.Ráno mě ale už probudilo neustálé zvracení a posedávání všude po bytě kde po ní vždy zůstalo jako pár kapek řídkého s uporným nucením na velkou.Opět jsme letěli k doktoru-Julinka dostala asi 4 injekce a 2 prášky a do večera se z to vyspala,zoufale jsem ji i samostatně zavřela,kdyby kakala,ale nic,do dneška nešla přede mnou kakat,prostě nikdy nejde když jsem doma,nebo vzhůru,katastrofa,nemam absolutně přehled co vlastně dělá.Druhý den jsme jeli na kliniku na kontrolu,bříško bylo lepší než před rokem,už nebyl ani RTG, nebylo na klystýr,jen stejně šílené chování před,ale dostala další 2 injekce.Do večera se opět krásně mazlila a s chutí hrála.Bereme poctivě Lactulozu a často 2 stříkačky Psyllia.Prostě nechápeme s doktorkou čím to takto vygraduje,ale pokud to bude jen jednou za rok bez následků-budu štastná. Jo a miluje břišní masáže ,rozvalí se plně na zádíčka,zavře očička,roztáhne plně paciny a děláme velkou masáž bříška.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hadíprincezna
kočička/kocourek
kočička/kocourek


Založen: 24. 08. 2014
Příspěvky: 55

PříspěvekDatum vložení: po 22.duben 2019, 0:20    Předmět: . Odpovědět s citátem

Přesně po roce nový záchvat.Ještě ráno mě vesele přivítala po noční a přitulila se jako vždy ke mě v posteli.Ráno mě ale už probudilo neustálé zvracení a posedávání všude po bytě kde po ní vždy zůstalo jako pár kapek řídkého s uporným nucením na velkou.Opět jsme letěli k doktoru-Julinka dostala asi 4 injekce a 2 prášky a do večera se z to vyspala,zoufale jsem ji i samostatně zavřela,kdyby kakala,ale nic,do dneška nešla přede mnou kakat,prostě nikdy nejde když jsem doma,nebo vzhůru,katastrofa,nemam absolutně přehled co vlastně dělá.Druhý den jsme jeli na kliniku na kontrolu,bříško bylo lepší než před rokem,už nebyl ani RTG, nebylo na klystýr,jen stejně šílené chování před,ale dostala další 2 injekce.Do večera se opět krásně mazlila a s chutí hrála.Bereme poctivě Lactulozu a často 2 stříkačky Psyllia.Prostě nechápeme s doktorkou čím to takto vygraduje,ale pokud to bude jen jednou za rok bez následků-budu štastná. Jo a miluje břišní masáže ,rozvalí se plně na zádíčka,zavře očička,roztáhne plně paciny a děláme velkou masáž bříška.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hadíprincezna
kočička/kocourek
kočička/kocourek


Založen: 24. 08. 2014
Příspěvky: 55

PříspěvekDatum vložení: po 22.duben 2019, 0:21    Předmět: . Odpovědět s citátem

Přesně po roce nový záchvat.Ještě ráno mě vesele přivítala po noční a přitulila se jako vždy ke mě v posteli.Ráno mě ale už probudilo neustálé zvracení a posedávání všude po bytě kde po ní vždy zůstalo jako pár kapek řídkého s uporným nucením na velkou.Opět jsme letěli k doktoru-Julinka dostala asi 4 injekce a 2 prášky a do večera se z to vyspala,zoufale jsem ji i samostatně zavřela,kdyby kakala,ale nic,do dneška nešla přede mnou kakat,prostě nikdy nejde když jsem doma,nebo vzhůru,katastrofa,nemam absolutně přehled co vlastně dělá.Druhý den jsme jeli na kliniku na kontrolu,bříško bylo lepší než před rokem,už nebyl ani RTG, nebylo na klystýr,jen stejně šílené chování před,ale dostala další 2 injekce.Do večera se opět krásně mazlila a s chutí hrála.Bereme poctivě Lactulozu a často 2 stříkačky Psyllia.Prostě nechápeme s doktorkou čím to takto vygraduje,ale pokud to bude jen jednou za rok bez následků-budu štastná. Jo a miluje břišní masáže ,rozvalí se plně na zádíčka,zavře očička,roztáhne plně paciny a děláme velkou masáž bříška.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hadíprincezna
kočička/kocourek
kočička/kocourek


Založen: 24. 08. 2014
Příspěvky: 55

PříspěvekDatum vložení: po 22.duben 2019, 0:21    Předmět: . Odpovědět s citátem

Přesně po roce nový záchvat.Ještě ráno mě vesele přivítala po noční a přitulila se jako vždy ke mě v posteli.Ráno mě ale už probudilo neustálé zvracení a posedávání všude po bytě kde po ní vždy zůstalo jako pár kapek řídkého s uporným nucením na velkou.Opět jsme letěli k doktoru-Julinka dostala asi 4 injekce a 2 prášky a do večera se z to vyspala,zoufale jsem ji i samostatně zavřela,kdyby kakala,ale nic,do dneška nešla přede mnou kakat,prostě nikdy nejde když jsem doma,nebo vzhůru,katastrofa,nemam absolutně přehled co vlastně dělá.Druhý den jsme jeli na kliniku na kontrolu,bříško bylo lepší než před rokem,už nebyl ani RTG, nebylo na klystýr,jen stejně šílené chování před,ale dostala další 2 injekce.Do večera se opět krásně mazlila a s chutí hrála.Bereme poctivě Lactulozu a často 2 stříkačky Psyllia.Prostě nechápeme s doktorkou čím to takto vygraduje,ale pokud to bude jen jednou za rok bez následků-budu štastná. Jo a miluje břišní masáže ,rozvalí se plně na zádíčka,zavře očička,roztáhne plně paciny a děláme velkou masáž bříška.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hadíprincezna
kočička/kocourek
kočička/kocourek


Založen: 24. 08. 2014
Příspěvky: 55

PříspěvekDatum vložení: po 22.duben 2019, 0:22    Předmět: . Odpovědět s citátem

Přesně po roce nový záchvat.Ještě ráno mě vesele přivítala po noční a přitulila se jako vždy ke mě v posteli.Ráno mě ale už probudilo neustálé zvracení a posedávání všude po bytě kde po ní vždy zůstalo jako pár kapek řídkého s uporným nucením na velkou.Opět jsme letěli k doktoru-Julinka dostala asi 4 injekce a 2 prášky a do večera se z to vyspala,zoufale jsem ji i samostatně zavřela,kdyby kakala,ale nic,do dneška nešla přede mnou kakat,prostě nikdy nejde když jsem doma,nebo vzhůru,katastrofa,nemam absolutně přehled co vlastně dělá.Druhý den jsme jeli na kliniku na kontrolu,bříško bylo lepší než před rokem,už nebyl ani RTG, nebylo na klystýr,jen stejně šílené chování před,ale dostala další 2 injekce.Do večera se opět krásně mazlila a s chutí hrála.Bereme poctivě Lactulozu a často 2 stříkačky Psyllia.Prostě nechápeme s doktorkou čím to takto vygraduje,ale pokud to bude jen jednou za rok bez následků-budu štastná. Jo a miluje břišní masáže ,rozvalí se plně na zádíčka,zavře očička,roztáhne plně paciny a děláme velkou masáž bříška.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Krmení koček Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2
Přejdi na:  

 
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Powered by phpBB  © 2001, 2002 phpBB Group
Template © BMan1

Příspěvky vyjadřují stanovisko čtenářů, nikoliv provozovatelů serveru. Kočky-online.cz nenesou odpovědnost za obsah příspěvků.