KOČKY-ONLINE.cz: útulky - databáze zvířat - články - fotogalerie - fórum - kontakt

Astmatická kočička

odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Zdravotní problémy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
michela
mimčo
mimčo

PříspěvekDatum vložení: st 09.listopad 2016, 10:40    Předmět: Astmatická kočička Odpovědět s citátem

Máte prosím zkušenosti s astmatem u kočky? Prý je to časté, ale mnoho materiálů jsem k tomuto tématu na internetu nenašla. Před týdnem bylo naší pětileté kočičce diagnostikováno astma (na základě RTG), krom toho má zřejmě od malička zůženou dýchací trubici a břicho plné napolykaného vzduchu (zmenšuje prostor plicím). To by se mělo samo pohybem upravit. Jenže naše kóča při rychlejším pohybu začne kašlat. Hrála by si, ale už se bojí. Stačí vyskočit a už má záchvat kašle. Zatím jsme dostali Theoplus 100, půl prášku na noc. Výrazné zlepšení nevidím, ale jsem ráda, že náš veterinář není fandou kortikoidů.
Vzhledem k tomu, že je to nevyléčitelné, potřebujeme najít cestu jak to zmírnit. Má dva až tři záchvaty kašle denně. Jednou za týden by to bylo akceptovatelné, pokud by se mohla normálně pohybovat a hrát si. Jsme z toho nešťastní.
Co třeba teplota a vlhkost vzduchu? Zdá se mi, že vyhledává chladnější prostory. Pomohla by čistička vzduchu?

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
staszi
koťátko
koťátko

PříspěvekDatum vložení: pá 11.listopad 2016, 18:26    Předmět: Odpovědět s citátem

Zdravím, máme také diagnostikováno astma( také dle rtg). Ale probíhalo asi v mírnější formě než u vás , kočka měla záchvaty kašle tak 3- 4x do týdne přibližně jednou denně. Začalo to zhruba před rokem a půl. První měsíc jsme dávali Oxyphyllin 1/2 tablety ráno a večer..zabral, ted už dávám jen půl tablety ráno.
KáčaV
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: so 12.listopad 2016, 9:26    Předmět: Odpovědět s citátem

Nemám tedy zkušenosti přímo s astmatem u kočky, ale sama jsem astmatik a mně tedy čistička vzduchu pomohla. Máme dvě, kupováno v rámci nějaké akce levněji při odběru 2 ks, jednu máme v ložnici, druhou v obýváku. Hned poznám, když je mimo provoz (např. když vypnou proud, u nás poslední dobou každou chvíli Sad. Jinak bych asi soužití s čtyřmi kocoury nedávala
marcelaul
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: ne 13.listopad 2016, 14:05    Předmět: Odpovědět s citátem

Je možné, že má kočička v dýchací trubici bakterie a ty jí omezují dýchání. Nemusí to být pouze astma. Pokud to bude infekce, dala by se vyléčit.
I ty léky, které kočičce dáváte, jsou na astma a také na infekce v dýchacích cestách - kolikrát se ani nedá jen v ordinaci určit čím jsou problémy s dýcháním způsobené. Proto je důležité si nechat v laboratoři zjistit, ověřit pod mikroskopem, vyčerpat možnosti vyšetření, které máme. Škoda, že tuto možnost vyšetření veti nenavrhují, lidi to ani nenapadne a kočky zbytečně trpí..
Nechte si např. ze Sevaronu v Brně poslat tyčinky na odběr slin a výtěr v krku - to zvládnete sama s kočičkou. Jednak suché tamponky a pak i s médiem. Základem je vatová tyčinka, je to celé sterilní. Pořádně necháte v papulce nasáknout a hlavně také až na konci jazyka, jako trošku v krku, tam bývá nejvíce bakterií.
Na žádance si zaškrtnete vyšetření bakterií v dutině ústní + určení citlivosti na antibiotika (to ziišťují jenom v případě potvrzené infekce, je nutné si o to zažádat, zaškrtnout na žádance)
Před tím kočičce vezměte misku s jídlem, aby cca 2-3 hodiny nic nejedla a nejraději ani nepila.

Kočička to horší dýchání má jak dlouho a jak se to projevovalo ze začátku? Odkud máte kočičku původně.
Rýmu nikdy neměla?

michela
mimčo
mimčo

PříspěvekDatum vložení: ne 13.listopad 2016, 21:34    Předmět: Odpovědět s citátem

Ona je to dlouhá story. Pětiletá kočička Hatsu(5let) se s námi nedávno přestěhovala z okraje Prahy přímo do centra. Přišla o kamarádku (dědovu kočku). Tak jsme pořídili druhou kočičku z útulku. Mamehu (4 mes.). Jenže ta přinesla všechno co mohla. Plíseň a virózu hlavně. Chvvíli vypadala na umření, je to malé kotě a ta viróza jí dala zabrat. Ovšem později to chytla i Hatsu. Nemělo to tak děsivý průbeh, nicméně se toho nemohla zbavit. Vystřídali jsme troje antibiotika. Po těch posledních definitivně zmizela nudle u nosu, ale oběvil se první záchvat kašle. Druhý, třetí.. po týdnu už skoro třikrát denně. Natočila jsem záchvat na video a kočku donesla na veterinu. Dle videa diagnostikoval astma a rentgen to jen potvrdil. Hoďte si na youtube "feline astma" do vyhedavače a je to uplně přesně to co dělá chudák Hatsu. Rentgen navíc ukázal, že má zřejmě od narození užší dýchací trubici (od malička chrápe). Injekce kortikoidů zabrala na výbornou, což potvrzuje diagnozu. Zakašlala až po 38 hodinách po aplikaci a od té doby ještě jednou, ale je to o moc klidnější než předtím. Pokusím se ji naučit inhalovat, vím že ty kortikoidy celoplošně jsou dost negativní. No a poohlížíme se po čističce vzduchu..
marcelaul
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: po 14.listopad 2016, 23:38    Předmět: Odpovědět s citátem

Přesto se mi to astma jako určená diagnóza nezdá. Astma není infekční, tedy ho Hatsu nemohla od nové kočičky chytit. Do té doby ho neměla, až teď po těch zdravotních problémech spojených s nákazou od malé kočičky. Když necháte větší kočičce zjistit bakterie v dutině ústní (250 Kč), tak budete vědet víc. Pokud v laboratoři zjistí infekci, tak za 200 kč udělají konkrétní citlivost na atb. Výsledek vyšetření a doporučená antibiotika dostanete z laboratoře napsané a u veta si vyzvednete léky, kterými kočičku vyléčíte. Aby si zase mohla vesele hrát a ne být celý život omezená v pohybu. Navíc ta infekce se v těle rozrůstá, tak je potřeba ji co nejdříve z tělíčka dostat pryč.

Ta injekce kortikoidů zrovna tak mohla pozastavit infekci jako astma, ta není důkaz pro astma.

Na video jsem se zatím nedívala, podívám zítra. Napsala jsem Vám SZ.

michela
mimčo
mimčo

PříspěvekDatum vložení: út 15.listopad 2016, 10:35    Předmět: Odpovědět s citátem

Děkuji za rady, kouknu se na to a propriety objednám. Také mám pocit, že se to vyvinulo z té nákazy od Mamehy. Navíc s naším veterinářem kdovíjak spokojená nejsem. Ale nemáme auto a kór teď v zimě jsem vděčná za tu krátkou vzdálenost na místní veterinu. Hatsu nám teď po lécích zvrací, ale je to spíš pěna napolykaného vzduchu. Ikdyž včera když jsem přišla bylo slušně nablito všude a to byly granule. Musela to být Hatsu. Lék jsem se jí ani nesnažila vecpat chuděře.
marcelaul
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: út 15.listopad 2016, 15:20    Předmět: Odpovědět s citátem

Ano, tohle vše, že kočička má problém s lékem, který ji stejně neléčí, je součástí nepřesně určené diagnózy - vlastně jen domněnky co jí může být, to je opravdu jenom další přítěž pro Hatsu.

Situace s změní jakmile budete mít laboratorně ověřeno co má kočička v sobě za infekci. A když budete mít napsáno jaká látka musí být v atb. obsažená a jak dlouho máte léčit, tak k vetovi už si pro přesné léky zajdete bez kočičky.

A zeptejte se veta na injekce BIOFEL M proti plísni JEN pro malou kočičku. Kdyžtak je může pan doktor pro vás objednat, pokud nemá v ordinaci. Možná stačí zavolat předem, abyste do ordinace s kočičkou nešla zbytečně. Tím se zbavíte důležitého probému.
Malá mě jen jeden flek na zádíčkách nebo i jinde?

krmič
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: pá 18.listopad 2016, 21:31    Předmět: Odpovědět s citátem

Zrovna dnes na Modrém kocouřovi:
http://www.modrykocour.cz/rady/veterinarni-poradna/veterina-astmaticka-kocka

(Není to právě tento zde probíraný případ?)

michela
mimčo
mimčo

PříspěvekDatum vložení: so 03.prosinec 2016, 22:32    Předmět: Odpovědět s citátem

Po delší době se ozývám abych všem utrápeným páníčkům a paničkám doporučila labolatoř SEVARON. Mohla jsem mít kočku už dávno zdravou, kdybych o nich věděla dřív a za daleko menší peníz. Moc děkuji Marcele, která mi Sevaron doporučila a pomohla s vyplněním žádosti.
Hatsu nemá žádné astma, nýbrž kalcivir a mycoplasma. V labolatoři jí zjistili i rezistenci na typy antibiotik. Geniální. DOPORUČUJI VŠEM!
cheers

Neli11
koťátko
koťátko

PříspěvekDatum vložení: po 12.červen 2017, 14:43    Předmět: Odpovědět s citátem

Zdravím, řeším teď něco podobného a ráda bych se zeptala jak jste testy doma zvládli. My máme diagnostikované astma od roku 2014 (nález na bronchoskopii) ale kašel je spojen skoro vždy s nějakou bakterií nebo virem. Když v tom roce 2014 dělali první testy tak byl pozitivní na chlamydie, kalici virus a mykoplasma. Ale to měl opravdu rýmu a soplíky. To se přeléčilo a cca 2 roky pokoj. Pak začal kašlat nanovo. Další laborka už neukázala nic a tak se nasadil dýchák a to nepomohlo tak se v prosinci dělala laváž přímo z plic. Tam se něco našlo zase antibiotika a zase chvíli klid. Kašlaní se ustálilo na cca 1x dva dny a kocour jinak ok. Teď začal opět kýchat jako blázen, ale nudle zase žádné. Nechci ho zase stresovat veterinou a tak bych chtěla zkusit nabrat vzorky sama. Prosím poradíte jak to zvládnout odběry kočičákem, jaké si nechat poslat materiály a co vše nechat vyšetřit? Děkuji
michela
mimčo
mimčo

PříspěvekDatum vložení: ne 18.červen 2017, 10:27    Předmět: sevaron Odpovědět s citátem

Napsala jsem paní ze Sevaronu
viz. http://www.sevaron.cz/vysetreni-kocek-s11

poslala mi materiály poštou, i s vysvětlením. Jsou to takové dlouhatánské tyčinky s vatou na konci, na stěry z nosu a z tlamy. Kočka se trochu cukala, ale ve dvou jsme to zvládlil. Jde o to nabrat případnou tekutinu (sliny, nudli..) A z toho se zjistí úplně všechno Smile

E.la
mňaudáma/pardál
mňaudáma/pardál

PříspěvekDatum vložení: pá 23.červen 2017, 22:47    Předmět: Odpovědět s citátem

Jen info pro Prazaky- v Praze takto funguje Labvet v Holesovicke trznici.

Neli11
koťátko
koťátko

PříspěvekDatum vložení: po 24.červenec 2017, 15:17    Předmět: Odpovědět s citátem

Tak vysetrit se ho podarilo a jsme pozitivni na mykoplasma a pseudomonas. Doporuceni z laboratore chinolomy 3 tydny a na veterine jsme dostali Marbocyl P na 3 tydny 1 tabletu a 1/4 denne. Jsem z toho uz trochu zoufala, protoze pseudomanos jsme lecili loni v listopadu a je to tu zase. Minimalne 3x do roka antibiotika na nejakou takovou potvoru. Je to pry nizka imunita a na tu mi bylo doporuceno colostrum, tak zkusim koupit. Uz jsem jeden cas davala i Imunactiv, chlorelu a nic. Nemate nekdo neco vyzkouseneho na posileni imunity? Taky moc nevim co s cim kombinovat...
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Zdravotní problémy Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Přejdi na: