KOČKY-ONLINE.cz: útulky - databáze zvířat - články - fotogalerie - fórum - kontakt

Ledviny a zánět dásní.

odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Zdravotní problémy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
DangerousDonkey
koťátko
koťátko

PříspěvekDatum vložení: po 15.únor 2016, 23:47    Předmět: Ledviny a zánět dásní. Odpovědět s citátem

Dobrý den,

chtěl bych se s Vámi poradit ohledně mého nemocného kocoura. Je to tři měsíce co mu diagnostikovali selhání ledvin, hodnoty creatinu jsou 330. Ze začátku jedl velmi hezky ledvinovou dietu, ale postupem času ji odmítá a já zkouším stále nové a nové druhy diet, které on jí vždy tak týden a poté je odmítá. Bohužel má ještě zánět dásní a veterináři říkají, že je lepší neoperovat zuby, protože by to byla zátěž a nemohl by dostat ani léky proti bolesti.

Co si o tom myslíte Vy? Máte podobné zkušenosti? Za každou radu budu velmi rád.

S pozdravem,

Marek

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lísinka
kočička/kocourek
kočička/kocourek

PříspěvekDatum vložení: út 16.únor 2016, 13:06    Předmět: Odpovědět s citátem

Dietu-kapsičky a granule Renal od Royal Canin taky nechce?Ty chutnají i vyhlášeným mlsounům.
Se zuby těžko říct-každá narkóza je zátěž zvlášť pro oslabený organismus,na druhou stranu je v těle ložisko z kterého se zánět může rozšířit kamkoliv jinam.

DangerousDonkey
koťátko
koťátko

PříspěvekDatum vložení: út 16.únor 2016, 16:11    Předmět: Odpovědět s citátem

Právě, že ty nechce. Zprvu jedl Hills a poté Royal Canin a krásně na nich prospíval a i přibíral, to však vydrželo pouze měsíc, poté je odmítl. Následně jsem mu objednal Animonda Integra a Beaphar Niere, Animondy odmítl ihned a Beaphar jedl asi týden. Nakonec jedl Kattovit, ale dávám mu třeba i Felixe nebo Sheby už, aby alespoň něco snědl.

Zuby ho asi velmi bolí, hodně slintá a včera si dokonce rozškrábl dáseň, všude byla krev. Zatím je objednaný na pátek na vytržení zubů, ale sami veterináři říkají, že nezaručí, že bude jíst a že je to riziko.

Vůbec nevím, co mám dělat, chci jen to nejlepší pro něj. Mám děsné nervy, během jednoho roku mi zemřelo 6 koček a jsem již zralý na léky.

Mám ho krmit stříkačkou, ale to mi přijde nepříjemné pro kocoura, kterého bolí zuby a nemá chuť k jídlu.

Vixenne
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: st 17.únor 2016, 6:27    Předmět: Odpovědět s citátem

Zdravím.

kontaktujte MVDr. Fichtla z VFU Brno, je to veterinární stomatolog, zda by poradil vhodnou terapii při ledvinové dietě. Víc bohužel neporadím. Držte se.

http://norwegiantomcats.wix.com/slovensky
http://norwegiantomcats.wix.com/english
http://skogkatt.webnode.cz/

Aktuálně 3 kočky v bytě (chovný kocour, chovná kočka a kastrátka), občas 4 kočky v bytě.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Soňa
mňaudáma/pardál
mňaudáma/pardál

PříspěvekDatum vložení: čt 18.únor 2016, 11:11    Předmět: Odpovědět s citátem

No, tady je každá rada drahá... Každopádně něco se podniknout dá. Pokud zákrok opravdu podstoupit musí (a podle Vašeho příspěvku to vypadá, že ano), pak je dobré ho před zákrokem dát na podpůrné infúze a po zákroku také.

Dále je třeba zvolit vhodnou narkózu - náš ledvinář ošetření zubů absolvoval dvakrát a vždycky pouze "oblblý", nikdy ne v plné narkóze - právě kvůli ledvinám. Ale tady záleží na povaze kocoura, jeslti je to starý bojovník, bez narkózy se to asi neobejde.

A co je nejdůležitější - chce to zkušeného veterináře, který to prostě s ledvinami a narkózou "umí". Někteří veterináři stále narkózu při selhávání ledvin podceňují, jak jsem se ještě před třemi lety bohužel sama přesvědčila.

DangerousDonkey
koťátko
koťátko

PříspěvekDatum vložení: čt 18.únor 2016, 19:49    Předmět: Odpovědět s citátem

Opravdu nevím jak se zítra rozhodnout, dokonce i veterináři říkali, že nevědí. Narkóza by byla prý uzpůsobená pro kočku s nemocnými ledvinami.

Ohledně nutnosti zákroku, tak on již třetí den nejí tuhou potravu, jí jen bílí jogurt a mléko pro kočky, je tedy právě otázkou, zda nejí z důvodu zubů či ledvin.

Soňa
mňaudáma/pardál
mňaudáma/pardál

PříspěvekDatum vložení: pá 19.únor 2016, 8:33    Předmět: Odpovědět s citátem

Právě, ono u těch ledvinářů je vždycky těžké rozpoznat, zda nejí kvůli zubům, nebo kvůli ledvinám. Nicméně pokud slintá a krvácí mu dásně, obávám se, že bez nějakého ošetření ústní dutiny to nepůjde...

Co se léků na bolest, pokud řešíte pooperační bolesti, tím bych se nezabývala, moje kočky tyto zákroky vždycky zvládly bez nějaké následné péče (kromě podávání atb) - tedy obešly se bez léků proti bolesti (a neměla jsem pocit, že bych je týrala, prostě se vzpamatovaly z narkózy a bylo po všem:-)

Vlastní zkušenost - po operaci zubů mi odešli dva ledvináři (resp. oba byli uspáni). Jeden po týdnu, druhý po měsíci (je to 8 let a 2 roky) - po narkóze šly ledviny rapidně rychle dolů. ALE - bohužel jsem si špatně vybrala veterinu, kde přes moje upozornění, že se jedná o zvířata se selhávajícími ledvinami, jim napálili plnou narkózu. Dodnes si to vyčítám, protože minimálně druhý ledvinář tak dopadnout nemusel - absolvoval narkózu kvůli jinému zákroku rok před osudným ošetřením ústní dutiny, ale na jiné veterině a se všemi procedurami spojenými se selhávajícími ledvinami (kapačky před a po zákroku), šetrná narkóza, minimum další medikace atd. Zhoršení činnosti ledvin narkózou bylo po tomto zákroku minimální. Proto zdůrazňuji tu předoperační přípravu a pooperační péči...

Rozhodnutí je na Vás jako majiteli, který zná stav zvířete nejlépe. Ačkoliv neznám okolnosti, resp. znám je jen z Vašeho popisu, do té operace bych šla. Pokud ho bolí zuby tak, že nemůže jíst, je to akutní problém, který se musí řešit. Ano, ledviny můžete fatálně ohrozit, ale můžete také udělat maximum proto, aby k tomu nedošlo - ale to už je práce (dobrého) veterináře.

DangerousDonkey
koťátko
koťátko

PříspěvekDatum vložení: pá 19.únor 2016, 13:56    Předmět: Odpovědět s citátem

Děkuju za cenné rady. Nakonec jsme byli na veterině, udělal se rozbor krve a hodnoty creatinu se zvýšili z 330 na 550, takže dle veterinářl nejí z důvodu selhání ledvin a nikoliv ze špatných zubů. Operace tedy neproběhla a máme ho nechat dožít a pak eutanazie.
Soňa
mňaudáma/pardál
mňaudáma/pardál

PříspěvekDatum vložení: pá 19.únor 2016, 15:38    Předmět: Odpovědět s citátem

Jasně, klasika... jak jsem psala, zažila jsem to dvakrát, takže tuším, jak to asi teď cítíte. Ty ledviny jsou u masožravců prostě problém.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Zdravotní problémy Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Přejdi na: